Fernando Marías vychvaluje literární produkci 19. století

Spisovatel Fernando Marías, jeden ze současných nejoceňovanějších španělských autorů, přicestoval do Prahy, aby se zde zúčastnil kolokvia Institutu Cervantes, kde pěl chválu na literární produkci 19. století.

„Když chci mít velké potěšení z četby, vyhledám si nějakého spisovatele z 19. století,“ uvedl Marías při své první návštěvě české metropole. Poté co se spisovatel z Bilbaa zběžně zamyslel, zmínil své ikony „století románu“, mezi nimi R. L. Stevensona, Josepha Konrada a Mary Shelleyovou.

O Stevensonovi řekl, že by se mu bylo „líbilo napsat ‘Dr. Jekyll a Hyde’“, o Shelleyové zas: „je to jedno z mých životních doporučení, mýtická osobnost.“V tomto seznamu autorů vášnivce exotických scénářů, který je od roku 1975 usazen v Madridu, nechyběl ani F. M. Dostojevskij. A to již kvůli tomu, že je podle něj těžké „nalézt nějaký lepší román než je Zločin a trest“.

Marías, žoviální a veselý, s několika rozepnutými knoflíky své dočervena zbarvené manšestrové košile, se zdál být spokojený, vždyť konec roku může prožít s románovým oceněním Premio de Primavera (Cena Jara) v kapse a s pohledem na novou vydanou knihu pro mládež.

Ostatně rok 2010 byl pro něho docela nabitý: kromě úspěchu ve 14. ročníku Ceny Jara se svou knihou „Todo el amor y casi toda la muerte“ (Celá láska a skoro celá smrt), právě uvádí na trh „El silencio se mueve“ (Ticho se hýbe), literární výzvu orientovanou na mladé, v níž se mísí komiksy napětí, teror, příběh lásky mezi zombies a historická paměť. V první z prací, kde stejně jako v dalších knihách pro dospělé „osvobozuje všechna svá vnitřní temna“, vypravuje o citovém zhroucení a osobní krizi, jež ho po léta mučila.

Průkopník transmediového románu

Ve druhé „se pokouším získat zpátky přesně ten bod fantazie a pohledu na svět, jaké jsem měl, když mi bylo kolem 15 let, kdy mě věci mnohem snáze vzrušovaly. “ Knihu považuje za hlasování o důvěře ze strany nakladatelství, neboť je orientovaná na vybrané mladé publikum a počítá s nálepkou „bestseller“ (40 tisíc výtisků).

Marías je autor také dalších knih pro mládež, jako „Zara y el librero de Bagdad“ (Zara a knihkupec z Bagdádu, 2008), oceněná Premio Gran Angular (Velká nárožní cena) nebo „Cielo abajo“ (Nebe dole), Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil (Národní cena za literaturu pro děti a mládež) v roce 2006, kdy se naladil na vůbec nejmladší publikum.

O inovačním formátu díla „El silencio se mueve“ naznačil, že je třeba „převzít výzvu zapojit do velmi vážného románu veškerou transmediovou technologii,“ a sice „je třeba dojít ke čtenářům jiným způsobem.“ „Byli jsme s tím tak trochu průkopníci, protože na webových stránkách se začnou předvádět romány. Existuje dokonce jedna malá hádanka, kterou jsme spustili na googlu,“ vysvětluje.

Marías se vedle toho, že se cítí být přitahován historickým jádrem Prahy, ukázal příjemně překvapen, když se dozvěděl, že tady žije synovec Antonia Machada. „Zara y el librero de Bagdad“, která v roce 2008 Baskovi přinesla Premio Gran Angular, totiž vypravuje o posledních dnech života sevillského básníka.

Ze současné literární tvorby si cení díla Ricarda Menéndeze Salmón, Marcose Giralda Torrente, Ismaela Martíneze Biurrun a Jona Bilbaa.

26. 11. 2010

Mluv o tom: