V Praze inscenovali „Auto de los Reyes Magos“ s úryvky od Gonzala de Berceo

Adaptace „Auto de los Reyes Magos“, nejstaršího známého divadelního textu ve španělském jazyce, k němuž byly doplněny úryvky básníka Gonzala de Berceo, byla dnes uvedena v kostele sv. Tomáše v Praze.

VIDEO: Auto de los Reyes Magos, kaple sv. Barbory, Praha

„Nechal jsem se inspirovat Federicem García Lorcou, který v roce 1926 zahrál tuto středověkou hru u sebe doma s plochými loutkami,“ říká autor adaptace Eufrasio Lucena, profesor dějin španělského divadla na Univerzitě Karlově.

„Kromě zahrnutí některých méně známých textů od Bercea o Apokalypse, obsahuje také některé věty od arabského spisovatele Alyho Aben Ragela,“ dodává.

Část od anonymního autora, která je datována do 12. století, byla nalezena na radnici v Toledu jazykovědcem a historikem Ramónem Menéndez Pidalem.

Na projektu, organizovaném sdružením „Luces de Bohemia“, se podílel Čechobulhar Igor Angelov, profesor hudební výchovy na Arcibiskupském gymnáziu, odpovědný za hudební doprovod sestávající z kytary, cimbálu, tibetských sklenic a arabských bicích nástrojů.

V magické atmosféře, na pozadí oltářního obrazu kaple svaté Barbory, ztvárnili role tří králů Lucena, český herec Petr Hudeček a španělský dramaturg Carlos Be.

„Je to návrat k divadelním formám, jež byly k vidění na dvoře krále Alfonse X. Moudrého. Cesta do středověku k počínající kastilštině a ke skladbám, které zdobily verše od duchovních jako Bercea či arabských spisovatelů jako byl Aly Aben Ragel,“ vysvětluje Lucena.

Jedná se o absolutní českou premiéru tohoto díla, které přestavuje cestu časem až k počátkům evropských dramatických představení o Narození Krista.

05. 01. 2011

One Comment to “V Praze inscenovali „Auto de los Reyes Magos“ s úryvky od Gonzala de Berceo”

#1  Luces de Bohemia napsal/a (05.01.2011 - 15:57)

¡ Muchas gracias por hacer eco de esta actividad !

Mluv o tom: