Esej o Lope de Vegovi vyhrála Iberoamerickou cenu

Esej o Lope de Vegovi a metrice „Rytíře z Olmeda“ z pera Jana Darebného vyhrála 16. ročník dnes v Praze zakončené Iberoamerické ceny.

Ocenění je udělováno od roku 1994 vůdčími představiteli diplomatických misí španělsky a portugalsky mluvících zemí, jež jsou zastoupeny v České republice.

Darebný ve své práci „Skládej verše s rozvahou. Metrika v díle Lope de Vegy Rytíř z Olmeda“ podrobuje zkoušce teorie autora španělského zlatého věku, jež jsou obsaženy v „Novém umění, jak v tomto čase dělat komedie“.

Tam se doporučuje používání veršů podle subjektů, o něž se jedná: „Decimy jsou dobré k naříkání; sonet je dobrý u těch, co vyčkávají; vztahy si žádají romance, ačkoli v oktávách extrémně vyzařují; tria jsou pro věci vážné a pro věci lásky zas čtyřverší,“ uvádí Darebný.

Práce odměněná první cenou ve výši 1000 dolarů byla založena na magisterské diplomové práci studenta Masarykovy univerzity v Brně, vedené doktorem Danielem Vázquezem Touriño.

Druhou cenu, dotovanou 700 dolary, obdržel Michal Kováč, další brněnský student, za práci „Marcelismus v Novém státě – vláda Marcela Caetana “.

Třetí cenu (500 dolarů) získala Eva Jandečková z Univerzity Karlovy v Praze za svou práci „Ernesto Sábato: Tunel. Jeden i druhý“.

Na slavnostním předání cen a diplomů – letošní ročník proběhl za účasti 23 studentů – se mezi jinými osobnostmi objevila také první dáma České republiky Livie Klausová, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a také vyslanec Venezuely Víctor Hernández, který byl tajemníkem Pro Tempore letošního ročníku soutěže.

16. 02. 2011

3 Comments to “Esej o Lope de Vegovi vyhrála Iberoamerickou cenu”

#1  Teresita Quiroz Avila napsal/a (06.06.2012 - 15:56)

buscó a Eva Jandeckova, por que nos llegó un artículo suyo para la Revista Fuentes Humanísticas de la Universidad Autónoma Metropolitana, pero necesitamos su autorizaciòn para publicarlo. Saludos
Dra. Quiroz
Editora

#2  Teresita Quiroz Avila napsal/a (06.06.2012 - 16:03)

Eva Jandeckova se busca para publicar artículo

#3  gustavo napsal/a (07.06.2012 - 08:36)

Estimada Teresita:

Nos encantaría ayudarla, más no está a nuestro alcance dar con el paradero de la señorita Eva Jandečková. Lo que sí le aconsejo es que se dirija al la señora Hana Housková, catedrática que trabaja en la Facultad de Filosofía y Letras de la Universidad Carolina de Praga. Tal vez la señorita Jandečková sea alumna suya. Atentamente,

Dos Mundos

Mluv o tom: