Pražský hrad uctívá památku Rudolfa II. při jeho čtyřsetletém výročí

Pražský hrad chtěl uctít památku císaře Svaté říše římské Rudolfa II., od jehož úmrtí utekla čtyři staletí, s monografickou výstavou o jeho pohřbu a exhumaci.

„Pocta Rudolfu II.“, je název této mimořádné výstavy, která se uskuteční v Rudolfově galerii, což je široká chodba honosných prostor tvořící sídlo prezidentského paláce republiky.

Proto je pouze otevřena od 20. do 29. ledna.

Záliba v hedvábí a sametu na předmětech vytvořených pro tuto příležitost, španělská móda a některé maďarské prvky, se odrážejí v pohřebních oděvech.

Boty s korkovou podrážkou, balónovité punčochy, spodní saténová blůza, čepice a sametová tunika jsou části vystavených osobních potřeb, které doprovázely Rudolfa na pohřbu.

Rudolf II. Habsburský (Vídeň, 1552 – Praha, 1612), vnuk Ferdinanda Habsburského z Alcalá de Henares, jenž byl vychován u španělského dvora Filipa II., dodržoval politiku nezávislosti vůči Nizozemí, palčivou otázku doby, což mělo za následky vážné bolesti hlavy španělské koruny.

Nenechal se tedy omezovat a sloužit jako prodloužená ruka zahraniční politiky Filipa II. a nemůže se označit, v tomto smyslu, za „espaňolistu“.

Habsburk později přestěhoval císařské sídlo do Prahy a stal se mecenášem umění a vědy.

Na jeho dvoře působili slavní astronomové Johanes Kepller a Tycho Brahe, alchymista a astrolog John Dee a lékař Edward Kelly.

S Rudolfem Praha přivítala velké množství prací výtvarných umělců, kteří dali vzniknout manýrismu, a mezi nimiž vyniká v malbě Hans von Aachen a Bartoloměj Spranger, v sochařství Adrian de Vries.

Kopie originální busty od Vriese je součástí sbírky.

Pro silnou podporu kultury zůstal tento monarcha v českém kolektivním podvědomí jako jeden z „Habsburků, kteří se mi líbí, na rozdíl od dalších“, řekl eufemisticky Jan Ossendorf.

Ossendorf, nyní v důchodu, jenž pracoval v České akademii věd, si přišel se svou manželkou a velkým množstvím lidí, prohlédnout výstavu v deštivém zimním dni. Aby mohli vstoupit, museli čekat ve frontě dlouhé dvacet pět metrů na druhém nádvoří Pražského hradu.

24. 01. 2012

Mluv o tom: