Je zdůrazněn „západní humanismus“ Fuentese při vzdávání mu pocty v Praze

Mexický spisovatel a diplomat Carlos Fuentes, který v květnu zemřel a jenž dal jméno a bohatou sbírku svých děl knihovně Institutu Cervantes v Praze, dnes přijal v tomto hlavním městě posmrtný hold, ve kterém byl zdůrazněn jeho „západní humanismus“.

Slavnostní události, kterou moderovala spisovatelka Markéta Pilátova, se zúčastnila Anna Housková, profesorka Karlovy univerzity a José Luis Bernal, velvyslanec Mexika v ČR. Přítomni byli diplomaté, akademici, novináři a veliká skupina studentů z Instituto Tecnológico de Monterrey (Mexiko), kteří jsou na výměnném pobytu v Praze.

Fuentes „rozšiřuje řadu západního humanismu, bez toho aby byl pravicový či levicový“ a s „koncepty dialogu, občanské společnosti a demokracie“ jako běžné součásti jeho slovníku, zdůraznila Housková.

Cervantes, ve kterém se Fuentes tolik inspiroval, byl součástí tohoto humanistického proudu a proto autor Dona Quijota podle profesorky „reprezentuje tento typ románu naprosto neobvyklý, s otevřeným textem, nedokončeným, s možností čtení z mnoha perspektiv“.

Carlos Fuentes (Panama, 1928 – Mexiko City, 2012), prozaik a esejista, nositel ceny Cervantes v roce 1987 a ceny Premio Principe de Asturias za literaturu 1994, je považován za jednoho z nejvýznamnějších hispanoamerických spisovatelů současnosti.

Jeho dílo, ve kterém vyniká „Nejprůzračnější kraj“ a „Smrt Artemia Cruze“, bylo vedeno touhou najít zdroj identity Mexika, ne v opozici ke španělskému, nýbrž v integraci.

Proto jeho zájem o historii, zejména o druhé tisíciletí, jak je shrnuto v díle „Pět sluncí Mexika“, ačkoliv česká odbornice zdůraznila, že vyznamenaný spisovatel je „interpret historie, ne historik“.

Přesto se „s ním historie pro mne stala něčím zajímavým, tím, že vidí minulost s přítomností“, uznala Housková.

Během slavnostního aktu bylo také zdůrazněno propojení Funtese s českými lidmi, poté co byl výjimečným svědkem sovětské invaze v roce 1968, v době kdy zastával funkci velvyslance své země v Paříži.

Navštívil Československo v prosinci 1968 spolu s Juliem Cortázarem a Gabrielem García Márquezem, aby ověřili stav země.

Je to v „Geografii románu“, ve kterém věnuje jednu kapitolu „milostnému románku Milana Kundery s literaturou“ a „68“, kde se ukazují úzké vazby mexického intelektuála s českým lidem, dodala specialistka.

„Byl to velký kritik komunistického režimu, liberální kritik v iberoamerickém smyslu a proto byla zde jeho díla zakázána více než dvacet let“, řekla také Housková.

Fuentes naposledy navštívil Prahu v červnu 2007, když byl oficiálně otevřít knihovnu, která nese jeho jméno a kde v přednášce „Země z La Mancha“ komentoval genialitu vrcholného díla Miguela de Cervantese, kterému připsal titul „zakladatele moderního románu“.

14. 06. 2012

Mluv o tom: