Deliberia denně vyřizuje objednávky knih ve španělštině

Koupit v České republice knihy o literatuře a dalších různých tématech ve španělštině, včetně specializovaných děl pro studenty doktorandského studia už není těžký problém.

Luis Ochoa, který obdržel certifikaci od Instituto Cervantes pro výuku španělštiny, uskutečnil jeden ze svých snů, a to mít své vlastní knihkupectví, nazvané Deliberia.

„Můžeme získat jakoukoliv knihu, která byla vydaná ve Španělsku, a jenž je na trhu k dispozici, včetně knih starých a použitých“, říká Ochoa o počínajícím podnikání.

Knihy považuje za svou „velikou zálibu“, a důkazem toho jsou recenze, které publikuje v literárním blogu  www.deliberia.cz.

A „před tím, než prodám knihu, si ji rád přečtu“, a tímto způsobem může lépe orientovat čtenáře, říká také tento expert v agronomii z Madridu, který vyměnil ekologii a obnovitelné zdroje za vyučování cizinců svému jazyku a zpřístupnění tištěných děl podle jejich zájmu.

Myšlenka prodeje knih vznikla „kvůli opakovaným žádostem mých studentů a přátel, abych přivezl knihy ze Španělska“.

Časem, dodává Ochoa, „můj kufr každou cestu vážil stále více a více, proto jsem si myslel, že by to byla užitečná služba pro španělsky mluvící lidi žijící v České republice a pro všechny, kdo se zajímá o jazyk Cervantese“.

V současnosti Ochoa a jeho manželka Petra mají e-shop, ale mimoto chtěli vytvořit tento malý obchod ve čtvrti Karlín, zatím s omezenou otevírací dobou, a jenž umožňuje kontakt s lidmi.

Mimo výhody, které má „koupit knihu od někoho koho znáte“, Ochoa uznává, že je schopen nabídnout lepší ceny než Amazon.

V Pernerově ulici 36, na stejném místě jako knihkupectví, řídí Ochoa „centrum španělské výuky vybavené moderními médii, na videoprojekci a audio“.

„Naše skupiny jsou velmi malé, maximálně s 8 studenty, s čímž dokážeme vytvořit otevřené prostředí, aby student ztratil obavy z mluvení“, vysvětluje.

Centrum se nachází naproti starobylé industriální budově, kterou v současnosti restauruje španělský architekt Ricardo Bofill.

12. 12. 2012

Mluv o tom: