Velmi zvláštní vyhlídka při objevování Prahy z výšky

El globo se ha convertido en parte del paisaje de PragaAni schody nebo výtah nevedou k nejoriginálnější vyhlídce v Praze: heliový balón, nevhodný pro ty, kteří trpí závratěmi, a jenž nám umožňuje z 60 ti metrové výšky originální a nádherný výhled na hlavní město České republiky.

Upoutaný balón nabízí jedinečný zážitek pro dvě osoby na jednou, které se zvednou asi na 15 minut sedíce na dvou sedačkách visích z balonu, měřící devět stop v průměru.

Sedadla jsou uzpůsobena tak, že je mohou používat i děti nebo osoby se zdravotním postižením.

Jak balón stoupá získává si respekt až do výšky, kdy zůstáváte v tichosti, to je výsledek určité nervozity a překvapení nad neobvyklou krajinou, která se objeví před zraky.

Působí velkým dojmem soustředěně sledovat velký hrad, se všemi jeho elegantními šlechtickými domy se sgrafity a katedrálou Sv. Víta, když je obyčejně komplex vidět z úpatí kopce.

A tam, z ptačí perspektivy, se začínají také rozlišovat detaily na ostrově Kampa, které obvykle zůstávají bez povšimnutí, jako je barokní rozvržení jejích ulic a zahrad.

Navíc také vzbuzuje pozornost složitá lodní doprava, když se zdá, že se lodě srazí, nebo pestré davy proudící jako mravenci na Karlově mostě a na přilehlých turistických částí města.

Conocer Praga desde otro ángulo

Vylézt na tuto atrakci v sobě zahrnuje několik podmínek. „Nesmíš být opilý a nesmíš

tam, když máš závratě. Ale není nutno žádné zvláštní fyzické kondice, a když je dobré počasí, necháme i děti od tří let “, říká správce balonu, René Koláček.

“Loni jsem měl dva lidi, kteří přijeli na invalidním vozíku a vyvezli jsme je,” dodává Čech.

Ačkoli balón unese až 300 kilogramů, pokud je někdo těžký, asi okolo 150 kilo, „nechám je nastoupit jednoho po druhém, protože kdyby tam byli dva lidé, se sedadlo by bylo nevyvážené“, říká Koláček.

Jedinou podmínkou je, aby vítr nefoukal přes pět metrů za sekundu, přičemž Koláček uznává, že už s rychlostí tří až pěti metrů, výškou až 60 metrů je to „adrenalinový zážitek.“

Koláček připomíná, že bývalý provozovatel balónu riskoval s větrem. Překračujíce povolený limit, což způsobilo, že narazil do bleskosvodu na blízké budově, zatímco jindy se střetl se stromy, ale žádný cestující nebyl zraněn.

Podnikání „jde dobře“, říká Čech, který i nadále věnuje čas svým zákazníkům, především Rusům, za službu, která stojí 38 eur za osobu.

Zahájení sezóny vyžaduje náklady 8.000 eur na naplnění heliem objem 380 m3, i když v průběhu sezóny je nutné částečně doplnit balón každé dva týdny.

Aby firma začala fungovat, bylo třeba rok a půl byrokratického papírování, protože byla nutná licence na letectví, která se každoročně obnovuje, povolení od společnosti, jenž dohlíží na pobřeží Vltavy, povolení od Pražského hradu a Památkového úřadu.

El globo aerostático sube hasta 60 metros

Ale překonání neochoty úřadů, které neumožňují létání horkovzdušných balónů v blízkosti mezinárodního letiště, mělo za odměnu to, že bylo povoleno vystoupání tímto statickým balónem až do výše 70 ti metrů.

Na rozdíl od heliového balónu, balóny horkovzdušné „mohou fungovat pouze do 20 kilometrů od města“, říká Koláček.

V případě, že je nějaký problém, existuje na sedačce radiový vysílač, jenž umožnuje cestujícím volat o pomoc, i když, až do teď, „nikdy nikdo nevolal o pomoc“, uklidňuje pověřenec.

Balón je zakotvený do země pomocí ocelového lana, které udrží 20 tun, ale i kdyby se kabel rozbil, „balón by se vznesl pouze tisíc metrů nad zem a poté dva bezpečnostní ventily by vypustily vzduch, takže by pomalu přistál“.

To je to co se stalo minulého 4. srpna když vichřice 110 km za hodinu vytrhla balón ze své základny.

Poté ho vítr odtáhl až do 19. obvodu, deset kilometrů od centra města, kde ho našli mladíci a požádali o odměnu 800 eur za navrácení.

Video: Velmi zvláštní pohled jak objevit Prahu ze vzduchu

Teď čeká balón oprava v jednom podniku v Augsburgu (Německo), který je o prázdninách uzavřen, proto se přístroj nemůže až do září znovu vznést nad Prahu.

Není jasné, jestli se vyplatí znovu ho naplnit heliem, protože sezóna letů začíná 1. května a končí 30. října, ale podzimní vítr a déšť ho nedělají tak atraktivní: „Minulý rok jsme skončili 20.“, dodává Koláček.

Ani schody nebo výtah nevedou k nejoriginálnější vyhlídce v Praze: statický heliový balón, nevhodný pro ty, kteří trpí závratěmi, a který nám umožní z 60 ti metrové výšky objevit originální a nádherný výhled na hlavní město České republiky.

18. 08. 2013

Mluv o tom: