V centru se otevírá nový prostor pro latinskoameriskou kulturu

Katerina Bohac

V centru Prahy se objeví od 12. listopadu nový prostor pro latinskoamerickou kulturu, iniciativa, jenž vznikla pod jménem “Latin Art” v Jungmannově ulici 3.

“Otevřeme 12. listopadu expozicí (argentinsko -maďarského malíře) Petera Rotha, ale oficiální otevření bude 3. prosince v 15:15 s kolektivní uměleckou výstavou,” řekla venezuelsko česká výtvarnice a propagátorka iniciativy, Katerina Bohac.
Vedle práce Rotha, přijdou na prezentaci hudebníci Miloš Vacík, Vlado Ulrich a Marta Töpferová.

Bakalář umění, Bohac, usazená v hlavním městě České republiky, v rodišti jejího otce, vyučovala svou specializaci, a mimo to vystavovala své práce (keramika a malování akrylové obrazy) v Ostravě, Olomouci a Drážďanech.

V centru se budou promítat dokumenty a latinskoamerické filmy a bude tu mít místo galerie umění, už proto, že jednou z aktivit Bohac je v posledních letech umělecký managment.

Tato práce souvisela s podporou umělců z Latinské Ameriky prostřednictvím galerie Latin Art v prostorách Dallmayr Kaffee v Jesenici.

“Latin Art” bude také pořádat vzdělávací aktivity pro děti ve třech jazycích, hodiny španělštiny, dílny pro divadlo a jogu, bude mít knihovnu pro umění a kulturu, “něco o historii, zaměřené na Latinskou Ameriku”, upřesnila umělkyně.

I když její agentura hodlá spolupracovat s velvyslanectvím a kulturními institucemi, které fungují v Praze, bude pracovat s modelem self-managamentu, z prodeje umění, zboží a ze školného účastníků aktivit.

Ale česko-venezualka neskrývá smysl, který chce vtisknout této iniciativě.

„Chci, aby účastníci nalezli radost, duševní klid a to je to, co se snažím nalézt, co se dá sdílet mezi kulturami“, potvrdila

A pokračuje: „Budeme poskytovat otevřenost, to je to latinskoamerické. Přijďte poznat Latinskou Ameriku“.

V Praze v současnosti existuje několik prostor pro setkání milovníků latinskoamerické kultury, jako je Instituto Cervantes nebo La Casa Blů.

Také v minulém totalitním režimu existovaly tyto typy podniků, jako je Casa de la Cultura Cubana, na křížení ulic Na Perštýně a Národní třída, kde je v současnosti exkluzivní módní obchod.

„Byly tam kurzy španělštiny, nahoře v prvním patře, filmové projekce a piano bar, a je to v centru, což bylo na velmi výhodném místě“, vzpomíná jeden pamětník, Chilan Rafael Moreno. Bylo to ideální místo pro akce velvyslanectví a skupiny GRULAC a Španělsko.

A na tomto místě pracovala mnoho let doktorka humanitních věd a překladatelka Anna Mištinová.

Anna MištinováČeské kořeny Kateriny

Na svůj český původ vzpomíná Katerina Bohac, když v jejím domově v Caracasu „se 24. prosince jedl pstruh a bramborový salát, s českými koledami“, zatímco její otec Jaroslav s ní nikdy nemluvil česky. Není proto divu, že nepoužívá diakritiku ve svém jméně a příjmení. Emigroval do Jižní Ameriky v roce 1948, zatímco ona se narodila o téměř dvě desetiletí později.

„Zdědila jsem po otci trochu černého humoru“, také tvrdí. A tak „nikdo nerozuměl jeho vtipům“.

Pedro Roth inauguró en el Latin Art su muestra

El Latin Art abrió sus puertas en el centro de Praga 

Pintura figurativa latina en el Latin Art

08. 11. 2013

One Comment to “V centru se otevírá nový prostor pro latinskoameriskou kulturu”

#1  norma siguelboim napsal/a (20.11.2013 - 02:26)

exelente!!! yo estuve exponiendo una individual de escultura en la galeria A void en el 2010 instalacion al lado del rio Moldava y 2 dentro del espacio,fue un placer! lo presencio el licenciado en cultura argentino en Praga.
Me gustaria estar en contacto con Uds.y saber como podria volver a armar una muestra o llevar obra.
mi pagina es normasiguelboim.wordpress.com
no se como se manejan con las muestras?

Mluv o tom: