V centru se otevírá nový prostor pro latinskoameriskou kulturu
V centru Prahy se objeví od 12. listopadu nový prostor pro latinskoamerickou kulturu, iniciativa, jenž vznikla pod jménem “Latin Art” v Jungmannově ulici 3.
“Otevřeme 12. listopadu expozicí (argentinsko -maďarského malíře) Petera Rotha, ale oficiální otevření bude 3. prosince v 15:15 s kolektivní uměleckou výstavou,” řekla venezuelsko česká výtvarnice a propagátorka iniciativy, Katerina Bohac.
Vedle práce Rotha, přijdou na prezentaci hudebníci Miloš Vacík, Vlado Ulrich a Marta Töpferová.
Bakalář umění, Bohac, usazená v hlavním městě České republiky, v rodišti jejího otce, vyučovala svou specializaci, a mimo to vystavovala své práce (keramika a malování akrylové obrazy) v Ostravě, Olomouci a Drážďanech.
V centru se budou promítat dokumenty a latinskoamerické filmy a bude tu mít místo galerie umění, už proto, že jednou z aktivit Bohac je v posledních letech umělecký managment.
Tato práce souvisela s podporou umělců z Latinské Ameriky prostřednictvím galerie Latin Art v prostorách Dallmayr Kaffee v Jesenici.
“Latin Art” bude také pořádat vzdělávací aktivity pro děti ve třech jazycích, hodiny španělštiny, dílny pro divadlo a jogu, bude mít knihovnu pro umění a kulturu, “něco o historii, zaměřené na Latinskou Ameriku”, upřesnila umělkyně.
I když její agentura hodlá spolupracovat s velvyslanectvím a kulturními institucemi, které fungují v Praze, bude pracovat s modelem self-managamentu, z prodeje umění, zboží a ze školného účastníků aktivit.
Ale česko-venezualka neskrývá smysl, který chce vtisknout této iniciativě.
„Chci, aby účastníci nalezli radost, duševní klid a to je to, co se snažím nalézt, co se dá sdílet mezi kulturami“, potvrdila
A pokračuje: „Budeme poskytovat otevřenost, to je to latinskoamerické. Přijďte poznat Latinskou Ameriku“.
V Praze v současnosti existuje několik prostor pro setkání milovníků latinskoamerické kultury, jako je Instituto Cervantes nebo La Casa Blů.
Také v minulém totalitním režimu existovaly tyto typy podniků, jako je Casa de la Cultura Cubana, na křížení ulic Na Perštýně a Národní třída, kde je v současnosti exkluzivní módní obchod.
„Byly tam kurzy španělštiny, nahoře v prvním patře, filmové projekce a piano bar, a je to v centru, což bylo na velmi výhodném místě“, vzpomíná jeden pamětník, Chilan Rafael Moreno. Bylo to ideální místo pro akce velvyslanectví a skupiny GRULAC a Španělsko.
A na tomto místě pracovala mnoho let doktorka humanitních věd a překladatelka Anna Mištinová.
Na svůj český původ vzpomíná Katerina Bohac, když v jejím domově v Caracasu „se 24. prosince jedl pstruh a bramborový salát, s českými koledami“, zatímco její otec Jaroslav s ní nikdy nemluvil česky. Není proto divu, že nepoužívá diakritiku ve svém jméně a příjmení. Emigroval do Jižní Ameriky v roce 1948, zatímco ona se narodila o téměř dvě desetiletí později.
„Zdědila jsem po otci trochu černého humoru“, také tvrdí. A tak „nikdo nerozuměl jeho vtipům“.
One Comment to “V centru se otevírá nový prostor pro latinskoameriskou kulturu”