Flétnista Claudi Arimany vyjadřuje politování nad nedůvěrou Španělska svým hudebníkům

Claudi Arimany en Praga

Claudi Arimany, mezinárodně proslulý flétnista a považovaný za přímého následovníka velkého francouzského virtuóza Jean-Pierre Rampala, provedl tento týden v Praze několik koncertů, kde využil příležitosti upozornit na nedostatek důvěry ze strany Španělska ke svým vlastním hudebníkům.

Arimany, opatrovník zlaté flétny J. P. Rampala, byl do Prahy pozván Janáčkovou filharmonií a souborem Virtuosi di Praga a mezi díly, která interpretoval se nachází druhý Mozartův koncert D dur a koncert Carla Philippa Emanuela Bacha v d moll.

Umělec z Granollers zdůraznil, že v České republice, kam přijíždí “velmi často”, je hudební život velmi intenzivní a pracuje se hodně, a mimo to existují jasné komunikační kanály mezi umělci, organizátory a koncertními sály”.

A to je, jak říká, “to co v naší zemi nefunguje”.

“Ve Španělsku bohužel máme malou důvěru ke španělským hudebníkům. A v Katalánsku také. Je to národní “naivita”, myšlení, že to je zahraniční je lepší.Ne že by se víc líbilo, ale že věří jim víc”.

Paradoxně, dodal „Je to jednodušší v Carnegie Hall v New Yorku, než v kterémkoli koncertním sále v Madridu nebo Barceloně“.

„V 80 % se má práce odehrává mimo Španělsko“, řekl také Arimany, jenž žádal podporu od veřejných institucí, aby španělské soubory mohly přežít.

„Stává se, že soubory nemohou přežít, protože přijde jiný orchestr z významného světového města a dostane rozpočet na celý rok pro orchestr v Zamora, Seville nebo Vallés“, vysvětlil.

Během své návštěvy v Praze se Katalánec zmínil o „mnohé“ hudbě složené pro flétnu v českých zemích v XVIII. století.

„V té době žilo mnoho velkých virtuózů, protože psali pro umělce, které znali. Pravděpodobně zde byli v XVIII. století velcí flétnisté“, pro než skládali barokní umělci jako Karel Stamic, František Xaver Richter, František Benda nebo Jan Dismas Zelenka.

„Novější jsou díla od (Bohuslava) Martinů, jeho koncert pro flétnu, housle a orchestr, jedna sonáta, několik trio nazývajících se „Promenade“ (Procházky), a také existují věci Jindřicha Feldy, mnoho skladeb pro flétnu, a skoro všechny věnované mému učiteli Jean Pierre Rampalovi“, upřesnil.

Ale kdyby si měl vybrat novější dílo, Arimany by se rozhodl pro něco od Martinů: „Jedna z nejlepších sonát napsaných ve XX. století je první sonáta od Martinů“, kus, který se velmi líbí publiku, ale „není vůbec jednoduché ho zahrát“.

Arimany: "Praga tiene una vida musical intensísima"Pokud jde o katalánské hnutí za nezávislost, Arimany si myslí, že „by se nemělo dramatizovat“, protože to jediné co chtějí Katalánci, je „být normální zemí“.

Domnívá se, že „je to chyba ze strany španělské vlády dramatizovat, což je to, co se děje. Je tu zásadní chyba, že chybí dialog a na věc není pohlíženo pozitivním způsobem“.

Pro něho by Katalánsko vyšlo „snadno z krize, a společně to bude o moc těžší“.

O názvu sympozia „Španělsko proti Katalánsku“, které bylo otevřeno k projednání požadavků za nezávislost již od historie, Arimany poznamenal, že „názvy těchto přednášek mohou být nevhodné“.

„Myslím, že je to nešťastné, opravdu“, dodal, když litoval, že ti, kteří hájí jednotu Španělska neberou vážně akademický obřad“.

17. 12. 2013

One Comment to “Flétnista Claudi Arimany vyjadřuje politování nad nedůvěrou Španělska svým hudebníkům”

#1  Eduardo Garcia napsal/a (17.12.2013 - 14:18)

Esta noche le oiré el concierto de Mozart con la Orquesta Janaček de Ostrava, con quien hice mis primeras prácticas orquestales allá por 1993!

He estado tres días con Claudi por Praga y es una persona encantadora! Recuerdo cuando tocó Rampal en Lleida, en la catedral, y mi hermana Marta, flautista, fue la encargada de darle las flores! Claudi estaba ahi ese día porque al día siguiente tocsaba con Rampal en Madrid!

Claudi se está encargando de grabar la obra del virtuoso de la flauta Franz Doppler. Doppler vivió un tiempo con su hermano en Praga y tiene una obra que se llama Souvenir de Praga y ya estamos buscando a qué canción checa hace alusión el tema principal de la obra!

Un saludo a todos!
Eduardo

Mluv o tom: