První nevidomý dosahuje vrcholu Aconcagua nejnebezpečnější cestou

El primer invidente que conquista el Aconcagua por el camino más difícil„Nahoře, chvíli před dosažením vrcholu, trochu odpočíváme. Po příchodu jsme si potřásli rukou. Poté zastávka u kříže, zatímco ještě pokračuje objímání. Naplnil nás pocit radosti, že jsme toho nakonec dosáhli. Už jsme nemohli jít výš“.

Tak popsal český horolezec Jan Říha svůj výstup na Aconcaguu.

Neobvyklá výzva, protože Říha je prvním nevidomým, který dosáhl vrcholu v Parque Provincial Aconcagua cestou přes soutěsku Punta de Vacas a výstupem soutěskou Horcones.

Byl to šťastný konec náročné cesty, ne-li vyčerpávající, zvláště když nevidíte zem pod svýma nohama a musí se přejít přes kameny a ledovec.

„Hory nejsou snadné. Kdyby to bylo tak snadné, šel by kdokoliv, ale není to procházka městem“, potvrzuje Říha, který vidí pouze na 30 cm tmavý horizont a rozeznává lidi podle hlasu.

Tento Čech dokázal vylézt 11. prosince, v doprovodu svých krajanů Viktora Nováka a Richarda Skandery, kteří mu dělali navigátory.

Říha: "Nos llenó una sensación de alegría, de que por fin lo conseguimos. Ya no podíamos subir más"

Jeden španělský slepec v roce 1994 dosáhl již tohoto milníku, ale trasou Normální, která vede přes údolí Horcones až na Plaza de Mulas.

„Chtěli jsme jít cestou, která nebyla nikdy projitá nevidomým. A od Punta de Vacas, dokonce pro horolezce se všemi obtížemi, je to noční můra“, vysvětlil Novák.

Zvolená cesta začala v Punta de Vacas na Plaza Argentina (4.200m), a poté pokračovala do Polského tábora (4.900m), Guanacos (5.400m) a Cólera (5.970m), z místa odkud začali výstup na Aconcaguu (6.962 m.).

Stoupání, které od Vacas trvalo jedenáct dní, zatímco sestup, přes Plaza de Mulas a Puente del Inca si pouze vyžádalo dva dny.

„Pro mne to byl velmi náročný terén, se spoustou kamenů, ale nebylo to nic dramatického“, bagatelizoval to slepec po příjezdu domů.

Přesto uznává, že se to ukázalo být těžší než výstup na Kilimandžáro (Tanzanie), který byl v únoru 2009, a totiž nyní „také byl led a ledovec, a stoupáš téměř od hladiny moře a hodně foukal vítr“.

A 6.962 metros de altitud

Ale nakonec jim hora «dovolila aby se k ní dostali», řekl s náznakem vděčnosti a mimo to v záviděníhodných meteorologických podmínkách, kvůli kterým se mohli na vrcholu dokonce vzdát i rukavic a vychutnat si jasnou oblohu a bezvětří.

Pohledem Říhy zůstalo zdokumentováno fotografické svědectví, jak ukazuje osvědčení vydané Ministerstvem životního prostředí a udržitelného rozvoje Mendoza (Argentina).

A teď musí být zapsáno v Guinessově knize rekordů. I když toto « je ještě závislé na tom, abych předvedli dokumentaci přes agenturu, dodal Novák. « to není bezprostředně teď».

Říha ztratil zrak jako malý po prodělání plicní pneumonie, neboť v průběhu léčby mu aplikovali kyslík a to ovlivnilo oční nervy, takže ztratily funkci.

Ale místo toho, aby se to stalo překážkou a strávit život litováním se, začal mladý muž provozovat lezení a atletismus, jako Tom Hanks ve filmu “Forrest Gump”.

„Připravuji se během. Běhám hodně, půlmaratón nebo maratón“, dodává tento všestranný sportovec.

Ale to, co se opravdu líbí tomuto 37 letému muži jenž pracuje jako interní kurýr na Pražském hradě, sídle hlavy státu, je slyšet zvuk hor.

“Slyším zvuk hor, zvířat, větru. Ti co jdou se mnou mi to popisují. A cítím kudy jdu, prach”, popisuje Říha, který má citlivý sluch a obdivuhodnou kapacitu orientace.

Los padres, Zdeňka y Jan Říha

„Jsem šťastná, že se splnil jeho sen”, řekla jeho matka Zdeňka Říhová.

Rodina s ním byla v kontaktu přes SMS a Facebook, a volali mu, aby neriskoval, když hrozilo špatné počasí.

„Doufám, že se mu podaří dosáhnout všech těchto hor a že se všichni vrátí ve zdraví. Ale měla jsem strach, protože když vidíme v televizi tyto reportáže o horolezcích, moc mne to zasahuje“, přiznává matka.

Další výzvou je Mount Mc Kinley s výškou 6.194 m, nacházející se aljašských Kordillerách (USA) : „Chci to zkusit, pokud seženu peníze“, a dodává, že doufá, že nebude muset čekat dalších pět let, aby sehnal dostatečné finanční prostředky.

Jeho projekt “Schody do nebe” spočívá v dosažení sedmi nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech.

„Když vylezu na jednu horu, mohu jít na další. Pokud mi to nedovolí, projekt končí“, shrnuje Říha filosofii svého osobního cíle, který by měl být zakončen na Everestu.

„Nechci, aby Everest byl následující, chci jít pomalu. Ale Everest bude nakonec“, dodává.

En uno de los campamentos del Parque Provincial de Aconcagua

Un terreno difícil para caminar

Antes de la reunión con los periodistas

De izda. a dcha: Víktor Novák, Jan Říha y Richard Skandera

Al amanecer en el hemisferio sur

Posando ante la tienda de campaña

23. 12. 2013

Mluv o tom: