Tradiční průvod Tří králů přilákal v Praze dva tisíce lidí

La Sagrada Familia con un Niño de verdadTradiční průvod Tří králů se dnes vrátil na projížďku v okolí Pražského hradu, pod olověným nebem, jenž se nakonec stáhlo, ale nezabránilo návštěvě asi dvou tisíců lidí.

Cesta při hře na dudy a v rytmickém tempu velbloudů byla zahájena u Arcibiskupského paláce se vzkazem majitele paláce, kardinála Dominika Duky.

Duka byl na balkóně v doprovodu španělského velvyslance Pascuala Ignacia Navarro Ríos a celé jeho rodiny, příležitost, jenž diplomat využil k připomínce této stále živé dlouholeté tradice v mnoha zemích.

Exotický průvod v oblečený v kostýmech připomínající pohádky „Tisíce a jedné noci“ poté prošel kolem kasáren hradní stráže, kde král Herodes pronesl řeč k mágům přicházejícím z Východu.

A dav lidí, ve kterém převládali rodiny s malými dětmi, skončil u provizorního podia na Loretánském náměstí, které sloužilo jako betlémská jeskyně.

Tam byly nabízeny Jezulátku bohaté dary ze zlata, kadidla a myrhy, každý z nich se svou symbologií, jak bylo vzpomínáno mudrci.

Don Antonio Vicente Pérez, vicepárroco de Praga-Michle

Tříkrálový průvod vznikl před téměř dvaceti lety, na podnět misionáře Idente Alberta Giralda, jehož vystřídal kněz z Kanárských ostrovů Antonio Vicente Pérez a český otec Antonín Lukeš, kteří vedou katolickou farnost v Praze -Michli.

“V letošním roce jsme vynechali velbloudího samce, který v minulých letech neustále hlídal samičky a způsoboval, že se zvířata znervózňovala mezi lidmi”, řekl Don Antonio.

Na pozadí zněly akordy fujary, nástroje typického na Slovensku, a nějaké dudy, k tomu zněly koledy.

A pážata oblečená v barevných kostýmech a andělelé zmrzlí zimou přáli svátky a rozdávali čokoládové mince, což přispělo k dobré náladě.

Stejně jako u minulých příležitostí, a toto bylo po 19té kdy se konal tříkrálový průvod, potrvdil Don Antonio, že Svatá rodina je mladý pár s novorozeným synem.

“Děťátku darujeme řetízek se zlatým křížkem. Ony děti z minula jsou již veliké a uchovávají si tento dárek”, vzpomíná kněz ze Santa Cruz na Tenerife.

Reyes magos, pajes y ángeles

Ne moc přesvědčen jsem se přiblížil, abych zjistil, že Ježíšek je opravdové dítě a ne jenom panenka a že přikrývky, které ho ovinovaly byly opravdu proto, aby vydrželo nízkou teplotu.

Tam jsem pocítil náklonost, kterou má k otci Pérez všichni tito lidé z jeho farnosti a další, kteří spolupracovali jako dobrovolníci, uprostřed nehostinného pozního večera.

Také jsem byl překvapen, že jen málokdo byl schopen mluvit španělsky, možná kvůli tomu, aby potěšili svého vikáře, i když tímto mu nechci brát žádné zásluhy, protože don Antonio vyučuje španělštinu na Fakultě tělěsné výchovy.

Přítomnost dítěte z masa a kostí byla příležitostí, aby se ti nejmenší mohli přiblížit a uctívat ho a přitom položit své dary, opak toho, co se děje při jiných jízdách králů.

Viděl jsem starého muže s velikou igelitovou taškou, který se s obtížemi prodíral davem, aby tam položil své hračky.
Podium bylo plné těchto dárků, které v den Tří králů budou rozdělené do dětských domovů.

Podobné tříkrálové průvody jako pražský, připomínka Slavnosti Tří králů se uchytila v mnoha dalších částech české země, jako v případě Veselí nad Moravou, kde velbloudy nahradili koňmi, kteří tu jsou běžnější.

Přesto, „velbloudi z cirkusu, jenž používáme, se také účastní i dalších jízd, a bylo to také jedním ze zdrojů příjmů pro tuto společnost, která je s touto iniciativou spokojená“, dodal Don Antonio.

El cardenal Dominik Duka y el embajador español Pascual Navarro en el balcón del Arzopispado

06. 01. 2014

Mluv o tom: