Oblíbený antivirus Avast si upevňuje pozici v Latinské Americe

Pavel Baudiš: "Detectamos medio millón de virus cada día"Avast Software, česká antivirová firma a jeden ze světových lídrů v tomto odvětví upevňuje svou pozici v Latinské Americe, především v Brazílii a Mexiku.

Latinská Amerika měla zapsáno k 1. dubnu 62,3 milionu aktivních výpočetních zařízení chráněné obchodní známky antivirového programu Avast.

“To představuje nárůst o více než 22% v loňském roce”, a to je důležitéčíslo pro subjekt, který nedávno překonal přes 200 milionů uživatelů po celém světě, jak uvedl v Praze Pavel Baudiš, zakladatel softwarového gigantu.

“Brazílie je zemí, kde téměř deset máme největší podíl na trhu a Avast je nejrozšířenějším programem. V posledních třech letech se zvyšuje šance Avastu ve španělsky mluvících zemích, a to zejména v Mexiku, Španělsku a dalších zemích v Jižní Americe”, řekl Baudiš.

Z deseti největších zemí v Latinské Americe, počet aktivních zařízení s Avast činí 30.800.000 v Brazílii; 8,7 milionu v Mexiku; 5,6 milionu v Argentině; 5,4 milionu v Kolumbii; 3 miliony v Chile; 2,2 milionu ve Venezuele; 1,5 milionu v Peru; 1,2 milionu v Ekvádoru; 0634000 až 0606000 v Bolívii a Kostarice.

“Tyto trhy pro nás hodně znamenají“, potvrdil podnikatel, kterého by před dvaceti lety ani ve snu nenapadlo takové rozšíření.

Avast , jehož obrat v roce 2013 čekal na audit a nebyl uskutečněn, detekuje denně jejich pohledu půl milionu virusů na celém světě.

“Existuje tolik virusů a velmi podobných, že to, co děláme, je automatizace typu a detekce analýzy. Úkolem je vytvořit takovéto automatické systémy detekce“, říká Baudiš o své strategii.

Dnes je mezinárodní přítomnost Avastu je nepopiratelná, a zvyšování této potence v zahraničí, jde za cílem rozšíření části zaměstnanců o 150 lidí z 370 již existujících.

Většina z těchto lidí pracuje v Praze ve stylových kancelářích Trianon Haus, v části Praze 4, ale s nárůstem počtu zaměstnanců v tomto roce se bude muset přestěhovat do centra hlavního města České republiky.

Žádný ekonomický sektor nepřinesl v posledních letech do zemí střední Evropy tak úspěšný sektor jako informatika, se dvěma ze svých antivirových společností umístěných v “žebříčku” deseti největších na světě.

Avast aAVG soupeří jako dva hlavní subjekty vodvětví, které, díky internetu, jsou rychle rostoucí, za nimi pak jsou- Norton, Symantec nebo Microsoft, se sídlem v USA, s výjimkou ruskýchKaspersky Labs aslovenská ESET.

Ze tří firem”československých” (Avast, AVG a ESET), Avast je jasným lídrem na trhu, podle Google Trends, který ukazuje na hledání různých značek v Google.

“AVG má třetinu našeho podílu na trhu a ESET je marginální” řekl Baudiš.

Dráha Avastu je již dlouho a do značné míry produktem “štěstí”, uznal jeho zakladatel absolvent chemie, který se začal zajímat o počítačovou grafiku a ze zvědavosti pak vznikl v roce 1988 antivirus s názvem “Vídeň”.

Nadšeni dosažení, a uprostřed nepružnosti nového demokratického režimu, který se pomalu dostával k podnikatelské činnosti, Baudiš a jeho partner, Eduard Kučera protáhli svůj podnikatelský scénář na tři roky.

Pavel Baudiš en la torre de Trianon House“My jsme nevěděli, co bude následovat. Měli jsme trochu štěstí”, přiznal 53 letý autor.

Z těchto začátků, také poznamenal, že “předtím viry byly jednoduché a velmi krátké. Dnes jsou někdy velmi složité. Předtím jich bylo málo a bylo snadno analyzovat všechno, co dělají”.

Avast Software v roce 2013 překročil hranici přes 200 milionů uživatelů a stal se globální firmou ve více než v 38 zemích s nejméně jedním milionem uživatelů.

Jedním z důvodů pro tento raketový vzestup byl, říká Baudiš, že uznávají právo na ochranu prostřednictvím zdarma přístupných antivirových programů, a což se v deseti letech posunulo od jednoho milionu uživatelů z roku 2004 na současných 200 milionů.

Dnes uživatelé mají přístup k základní a bezplatné verzi programu, která obsahuje pouze antivirový program, ale o něco propracovanější, včetně ochrany identity, dat, automatické aktualizace programů, odstranění nebezpečného softwaru (“spyware” a “malware”) a další nadstardatní služby, které je třeba platit.

Co se týče hlavních milníků společnosti, v roce 1995 si firma udělala dobré jméno s designem prvního viru pro program operačního systému Windows 95 a v roce 1997 se Avast operační systém stal jádrem programu McAfee.

Dalším vrcholem byl prodej v roce 2010 minoritního podílu ( 34-49 % ,NS ) o 100 milionů dolarů na financování Summit Partners, přičemž zakladatelé jim nechali volné ruce, aby nadále sledovali a rozvíjeli společnost.

Virus jako “neškodná zábava pro potěšení těch pět minut slávy” dříve, v posledním desetiletí, se stala programy ze strany odborníků “, kolem kterých se točí spousta peněz, a snaží se ukrást jména, hesla a čísla platebních karet”, říká.

To jsou skuteční nepřátelé, protože “se již nedělají kontaminace při epidemie po celém světě. Dnes se to dělá tak nenápadně jak je to možné, získat kontrolu nad počítači”, dodává Baudiš.

Baudiš také objasňuje, že jako společnost zaměřená na malé uživatele, nevstupuje do kybernetické války mezi státy.

“Země jako USA a Čína zcela jistě mají odborná oddělení určená k ochraně jejich systémů a aby pronikaly do jiných, ale to je mimo nás”, říká.

A z tohoto důvodu, “nebudeme spolupracovat se žádnou vládou, nebo policií nebo tajnou službou, ale pokud se ukáže nějaký nebezpečný kód, tak to dokážeme”, dodává.

05. 04. 2014

Mluv o tom: