Věznění, nemoc a smrt vraha, který rozpoutal Velkou válku

El pasillo de las celdas individuales de TerezínOsamělost, izolace a nemoc. Takové byly poslední čtyři roky života Gavrilo Principa v českém vězení v Terezíně, kde zemřel právě před 96 roky, když si odpykával trest za vraždu v červnu 1914, dědice Rakousko-Uherského impéria, což vyvolalo 1. světovou válku.

“Je mi velmi špatně v mé samotce, žádné knihy, nic ke čtení, žádný kontakt,” svěřil se vídeňskému psychiatrovi Martinu Pappenheimovi, který pracoval v Terezíně od října 1915 do června 1916 a zveřejnil po letech své rozhovory s Principem.

Poté, co zabil arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofii, byl Princip odsouzen ke dvaceti letům vězení, protože ještě nedospěl do věku 20, jak to vyžadoval zákon, aby ho odsoudili k smrti.

V Terezíně byl pod přísným dohledem v jedné cele, s malým světlem, s omezenou stravou, trvale přivázán a s povolením procházky pouze půl hodiny denně.

Vězeň byl pod přísným dohledem, spal jen čtyři hodiny v noci, “snil moc, sladké sny o životě, lásce, nic neklidného”, řekl doktor.

Pappenheimovy popisy vykreslují mladého bosňana jako “idealistu, který se chtěl pomstít za svůj národ” a byl stimulován “anarchistickými letáky podněcujícími k útoku”.

“Celé své mladí sdílí toto revoluční nadšení,” pokračuje Pappenheim ve vykreslení Principa, který byl zveřejněn po válce a potvrzuje to, že vězeň “si myslí, že sociální revoluce v Evropě je to možná, protože věci se mění”.

Pokud jde o atmosféru ve vězení, Pappenheim potvrdil, že sám Principe uznal, že se s ním nezacházelo špatně.
“Všichni se chovají k němu korektně,” popsal lékař.

Principeho život uhasínal v té temné cele téměř dva roky, od 5. prosince 1914 až do dubna 1916, kdy byl hospitalizován, protože trpí tuberkulózou.

Jeho nálada byla také klesala, s epizodami zoufalství, s pokusy o sebevraždu, zvýšenou nervozitou, ztrátou chuti k jídlu, a dokonce i s pochybnostmi o ideálu, který ho vedl ke spáchání atentátu: sjednotit všechny Srby v jednom státě.

“Předtím, když byl studentem, měl ideály. Vše to co bylo jeho ideály bylo ztraceno”, připustil doktor.
“Bylo by šílené mít nějakou naději. Má na hrudi ránu a na ruce”, Pappenheim popisoval pozorování pokročilého stavu tuberkulózy a jak to poškodilo jeho schopnosti.

Ale Princip nikdy nelitoval útoku, jenž vyvolal válku, i když ozvěny co obdržel z války byly zklamáním, zejména že srbské armády utrpěly porážky ze strany rakouské a bulharské.

Nicméně, vězeň nikdy nepopíral používání násilí ve službě revoluce a neváhal vzít v úvahu vrahy jako hrdiny, jak Princip řekl svému lékaři v roce 1916, kdy už byl těžce nemocen a ležel ve vojenské nemocnici.

VIDEO: Cela Gavrilo Principe v Terezíně

Zlepšily se tu podmínky: zbavil se pout, pokoj nebyl tak chladný a strava se zlepšila, ale nemohl chodit na procházky, činnost, která se mu líbila a dodávala mu energii.

Tuberkulóza mu tak podkopávala jeho fyzické zdraví že mu museli v roce 1917 amputovat pravou ruku.

Následující rok, 28. dubna, zemřel Princip, muž, který spustil palbu v 1. světové válce.

Ivo Kranjčević, jeden z šesti kompliců atentátu v Sarajevu a také uvězněn v Terezíně, uznal, že “Gavro byl nemocný a slábnul, ale zůstal vždy duševně svěží”.

“Naše stíny se plíží po vídeňských palácích a sténají a děsí mocné “, je nápis v cele kde byl zavřen.

Principovo tělo bylo pohřbeno v Terezíně a v roce 1920 pozůstatky byly exhumovány a převezeny do národního památníku do Sarajeva.

V Terezíně ještě existuje dodnes alej věnovaná Principovi, “Principova alej”.

Miroslava Langhamerová historička, členka dozorčí rady Památníku Terezín, je mezi těmi, kteří dávají najevo svůj nesouhlas s tím, že se vzdává Principovi pocta, která vznikla během komunistické diktatury.

Pevnost Terezín byla během druhé světové války nacistický koncentrační tábor, kde zemřeli tisíce Židů, mezi nimi sestra Sigmunda Freuda, zakladatele psychoanalýzy.

Od října, výstava s názvem “Úvahy o Velké válce”, bude používat popisu této pevnosti k upozornění na spojení s první světovou válkou.

Princip falleció de tuberculosis en el hospital militar de Terezín, hoy en ruinas

 

29. 04. 2014

Mluv o tom: