„Já tedy vidím kouzlo šunky serrano“, říká velvyslanec Karel Beran

El embajador checo Karel BeranKdyž jsem se ptal českého velvyslance Karla Berana jestli dává přednost šunce serrano a nebo paella neváhal ani chvíli odpovědět: serrano šunka! Ačkoli ne málo jeho krajanů se tváří na tuto španělskou specialitu divně.

“Jsem okouzlen šunkou, jedl bych ji, co bych mohl. Serrano šunka a Ribera del Duero. Nechci dělat reklamu, ale můj nejoblíbenější je Emilio Moro y Hermanos. Jsou inovativní a mají velkou vizi o pěstování vína. Je to moje nejoblíbenější víno, více než Rioja”, řekl v rozhovoru.

Beran vedl diplomatickou misi v Madridu v letech 2009 a 2014, a právě dostal zplnomocnění nositele Řádu Isabely Katolické.

Přišel si vyzvednout řád spolu s manželkou Andreou, která byla prezidentem Mezinárodní organizace pro diplomaty akreditované v Madridu a rozvinula četné charitativní iniciativy.

Mimo jiné byla zodpovědná za Kermes bazar a také vymyslela Benefiční večeři s Atletico Madrid, klub, který mimo to, že zaměstnal také hráče Radka Beibla a Tomáše Ujfaluši, se dnes snaží o užší kontakty s českým fotbalem.

Antes de la imposición de la insignia. De izda. a dcha., el embajador Karel Beran, el embajador empañol en Praga, Pascual Navarro, y el primer secretario de la embajada, Miguel Alonso

Bilaterální vztahy

Zhodnotili jsme oboustranné vztahy mezi Španělskem a Českou republikou, které v této době diplomat popsal jako vynikající, i když ne vždy to tak bylo.

Významným mezníkem pro rozvoj bilaterálního jednání bylo začlenění Česka do NATO v roce 1999, a poté připojení k Evropské unii v roce 2004.

Předtím, během premiérování vlády Václavem Klausem (1992-1998), byla česká diplomacie více orientovaná na země severní Evropy.

Od roku 2004 “je politicky Španělsko partnerem. A už dlouhou dobu neexistuje žádný diplomatický konflikt, ani latentní. Může to být proto, že nemáme mnoho společných věcí nebo střetů zájmů a všechny problémy jsou řešeny na úrovni EU”, řekl.

Během jeho mise v Madridu, “se rozrostly obchodní vztahy a reprezentace českých firem ve Španělsku,” řekl španělský velvyslanec Pascual Navarro při předávání vyznamenání.

Durante la imposición de la insignia de la encomienda de Isabel La Católica
Česká republika dnes vyváží do Španělska téměř dvojnásobek než do Číny a španělské firmy vyvážejí do středoevropské země více než do Argentiny.

Byly otevřeny české konzuláty, jako třeba v Bilbao, byla obnovena výuka slovanského jazyka na Universidad Complutense v Madridu a prohloubily se vztahy mezi kluby v oblasti sportu.

Jako stálý český delegát Světové organizace cestovního ruchu se sídlem v Madridu, Beran pozorně sledoval z blízka vývoj dosažený Španělskem v tomto sektoru.

A všiml si, že bez ohledu na hospodářskou krizi, Španělsko dosáhlo “zaznamenat nepřetržitý nárůst turistických návštěv”.

Ohledně vnímání Španělska svými spoluobčany potvrdil, že středomořská země je považována především jako “země dovolených”.

“Je to ráj, země zaslíbená a Češi oceňují jejich myšlení a jejich produkty. Ale ne moc často průměrný občan se dostane do styku s její produkcí, průmyslem a dalšími věcmi”, přiznal.

De izda. a dcha., el embajador español en Praga, Pascual Navarro, Andrea Beranová y el embajador Karel Beran Je to poněkud omezený pohled, a to neodpovídá zcela skutečnosti.

Kromě toho, Beran je z těch, kteří si myslí, že “naše mentalita není tak rozdílná, jak by se dalo předpokládat“.

A to se váže k historii: “V šestnáctém století byla španělská přítomnost v českém království neuvěřitelně silná a viditelná“, řekl.

Plody této přítomnosti jsou, že zůstaly otištěny ” stopy, jenž zanechaly Španělé.”

Pokázal na historii rodu Habsburků, která trvala čtyři století, a těch šlechticů, učenců, misionářů, diplomatů, politiků a obchodníků přicházejících z Pyrenejského poloostrova.

Kromě toho, “patří ke Španělsku, pokud mluvíme od Pražského Jezulátka až po Letohrádek a nebo Královské zahrady, ještě mnoho slavných památek v České republice. Španělská přítomnost po tolika staletích v Praze je nepopíratelná“, míní Beran.

Je možné, že je to podle něho ta “duchovní síla, která přitahuje Španěly žít v Praze, pracovat a ženit se s Češkami”.

Takže stále platí rčení, že “to je španělská vesnice”, když se má vyjadřovat určité nepohodlí nebo nejasnost na to co zmatené nebo neznámé?
Andrea Beranová, esposa del embajador Karel Beran“Myslím, že rčení ” španělská vesnice “se již nepoužívá a je nespravedlivé. To bylo používáno před třemi generacemi a ta naše neví, co to znamená, “pospíšil si dodat.

Jako na jedinečné okamžiky svého pobytu ve Španělsku si Beran vzpomíná na setkání s králem Juanem Carlosem a Sofií, s Infantkou Elenou a princem de Asturias.

“S princem jsme měli mnoho příležitostí. Největší byla ve finále Davisova poháru v Barceloně”, při utkání mezi oběma zeměmi ve dnech 4. a 6. prosince 2009.

06. 06. 2014

Mluv o tom: