Karlovy Vary, město snů, jenž dalo košem Goethemu

Vista del balneario desde Jelení skok (El salto del ciervo)Karlovy Vary je město snů nacházející se v západních Čechách, které svému jménu a prosperitě vděčí blahodárným účinkům termální vody, vhodné pro artritidy a kloubní problémy. To je také sídlo největšího filmového festivalu ve východní Evropě.

Soukromé domy, které kdysi byly nabízeny jako ubytování pro návštěvníky trpící dnou, artritidou nebo záněty šlach, se staly rozsáhlou nabídkou hotelů, některé velmi rozsáhlé zahrnující sanatoria se sofistikovanými lázeňskými procedurami.

V roce 2013 se v lázních ubytovalo přibližně 250.000 lidí, s průměrnou dobou pobytu jednoho týdne, aby dostali nákladnou léčbu.
Pak je třeba přidat jednodenní turisty, v počtech stovek tisíců, aby se Karlovy Vary staly druhým nejnavštěvovanějším městem po hlavním městě Praze.

V uvolněné atmosféře, pacienti často chodí do města na procházku na hlavní kolonádu podél řeky Teplé již od časného rána.

Dělají to se svými keramickými nádobkami pro sběr vody z horkých pramenů, bohaté na železo, ale něco to stojí zvyknout si na chuť.

Další zajímavou procházkou je “Goethe stezka,” která vede od Grandhotel Pupp Richmond Hotel, postaveného v anglické zahradě v severní části letoviska.

Vedle vody, je tady tradiční chuť oplatky, cukrovinky plněné jakýmkoliv typem krému, které mírné zahřáté se stávají velmi chutné.

El Mercado con la torre medievalNěmecký spisovatel Johann Wolfgang von Goethe řekl, že jeho oblíbené města jsou Řím, Weimar a české lázně, známé jako Karlovy Vary, kam přijel třináctkrát, aby si užíval vody, a odkud odejel nemocný z nešťastné lásky.

Ukradla mu srdce mladá Ulrica von Levetzow, 17ti letá, kterou poznal dříve v jiných lázních v okolí, Mariánské Lázně (Marienbad), ale bylo to v Karlových Varech, kde byl zpečetěn osud nemožné lásky.

Říká se, že spisovatel oslavil 72 roků na terase “Zlatý les”, ve společnosti dívčiny matky a jejích třech dcer, a bylo to tam, kde se mu dostalo odmítnutí Amalia von Levetzow.

Vysvětlila mu, že svazek nebyl možný kvůli velkému věkovému rozdílu a Goethe, který nesouhlasil s důvody, byl tak zničen, že opustil místo na směrem domů do Výmaru a později napsal slavný “Elegie z Mariánských Lázní” ve vzpomínkách na Ulriku.
Město je zapuštěno do údolí, kterým protéká nevinná řeka Teplá, i když v povodňové sezóně, stejně jako v roce 1890, může dělat obyvatelům vážné problémy.

Oběťmi požárů také byli: historik Stanislav Bucharovic vypráví, že v roce 1604 dívky, dcery Apollonia Rubendunsta, zapálily oheň a šly domů, aby viděly hochy, kteří se účastnili průvodu lovecké společnosti.

Nedopatření, které vedlo k plnohodnotné katastrofě, jenž zničila 99 z 102 domů ve městě.
Pryč byly všechny stopy gotické renesance onehdy královského města Karlovy Vary, který byl milníkem na důležité obchodní cestě vedoucí přes Norimberk, Eger, Žatec a Prahu.

Po požáru, město bylo přestavěno podle kánonů baroka, tehdy v módě, a to také díky štědrosti habsburského císaře Karla VI.

Busto del zar Pedro I el Grande en Jelení skokV roce 1759 další nepozornost, tentokrát řemeslníka klempířského z domu “U tří Mouřenínů” zažehl nový oheň, který zabil 240 domů, což odpovídalo dvěma třetinám městských plochy, a vymazal typické pompézní a zdobenou architekturu XVII. století.

Místo, kde tato událost vznikla je dnes aparthotelu jenž nese opět název Goethe a nachází se jen pár metrů od starého trhu s filigrány ve dřevě a dominuje věží, a ta si zachovává svůj středověký původ.

Po druhém požáru se město obléklo do gotického hávu, neoklasicismu, neobarokního, modernistického a celého rozsahu eklektických vzorů, které mu dávají vznešený zevnějšek.

Grandhotel Pupp, v secesním stylu, byl přestavěn na konci devatenáctého století a stal se centrem šlechtických akcí, si dodnes zachoval chuť a atmosféru Rakousko-uherské monarchie ve svých zrcadlových sálech, luxusních halách a bohatých restauracích.

Pupp popírá historii, neboť jako neuplynulo sto let od té doby a nepřešlo osm rozdílných politických režimů, až do současné parlamentní republiky.

A zůstává magnetem pro hvězdy, které přicházejí každý rok na filmový festival, filmový festival kategorie A, jenž nyní dovršil 49. let a soupeří s hlavními událostmi tohoto druhu.

Mel Gibson, Oliver Stone, Jude Law, John Travolta, Hellen Mirren, Antonio Banderas, Sharon Stone nebo John Malkovich, byli někteří z hostů Pupp v posledních letech.

Pro milovníky geologie nabízí Karlovy Vary další atrakci ve formě gejzíru, který uvolňuje velké množství CO2, produkt magmatické aktivity v hlubinách planety.

Je to jen jediný gejzír v kontinentální Evropě, který stříká teplou vody o 73 stupních a svědčí o sopečné činnosti datující se do doby před 300.000 lety.

Místní obyvatelé jsou hrdí na tuto přírodní atrakci, a to jak tvoří část štítu města, představovaný korunovaným lvem,- znamením králů již odedávna-, jenž stojí na třech vlnách.

Jedna vlna představuje gejzír, další rezavou říčku Teplou prozrazující se rzí ve svých vodách, a třetí řeky Ohře, která se vlévá jako přítok.

El Grandhotel Pupp

Entrada al Parkhotel Richmond

El hotel Thermal, centro neurálgico del festival de cineOtra vista del Grandhotel Pupp

El hotel Thermal, centro neurálgico del festival de cine

Un momento de descanso durante el festival de cine

El hotel Thermal, sede del festival de cine, desde el Jardín de Dvořák

Karlovy Vary es lugar de encuentro de famosos durante el festival de cine

La iglesia de María Magdalena, enfrente del géizer

La Casa de CurasLa Colonada

La exuberancia de plantas en el Parque Dvořák

Panorámica del balneario con el Hotel Imperial al fondo

15. 07. 2014

Mluv o tom: