Kulinářské speciality soupeří o chuť mezi turisty na Staroměstském náměstí v Praze

La Plaza Vieja de Praga engalanada para la NavidadSvařené víno, medovina, marcipánové brambory, pražská čokoláda , “trdelník” nebo turecký med, jsou některé z typických pochoutek těchto dnech, který všichni potkají na každém kroku mezi stánky Staroměstského náměstí v hlavním městě České republiky .

Vzhledem k vysokému energetickému obsahu, tyto výrobky dělají dobře, všem kdo slaví uprostřed typických nízkých zimních teplot.
Snad nejvíce původním výrobkem je “trdelník”, originální česká turistická specialita, jenž tvoří pruhy ve tvaru trubice, která se okusuje.

“Je to druh kynutého sladkého těsta, s cukrem, vanilkou, mandlemi. Je obalen karamelovým sirupem, a pak končí ve směsi sestávající se z vanilky. Pak se namotává. Nejlepší je jíst ho horký,” říká zaměstnankyně jednoho stánku.

“Není to dietní ani dobré pro diabetiky”, ale “chutná všem, ze všech věkových kategorií. Všichni jsou šťastní, když ho ochutnají”, dodává slečna, zabalená do bundy zakryté zástěrou.

El delicioso "trdelník" no falta en los puestos navideños“Musíme pracovat v tomto chladnu, ale v dostatečném oblečení vydržíme dobře. Jsem tu celé svátky, jen mám několik dní volna”, vysvětluje.

K boji proti nízkým teplotám někteří dávají přednost vypít sklenici svařeného vína, která se zde se nazývá “svařák” nebo teplou medovinu, spolu s několika pečenými kaštany.

Jsou i tací, kteří dávají přednost něčemu vydatnějšímu a s vysokým obsahem bílkovin, jako je talíř uzené šunky s hořčicí a plátkem černého chleba.

Stánky se sladkostmi také přitahují jako pastva pro oči turistů, a v jednom z nich vynikají svou velikostí, marcipánové brambory, a své jemné barvy turecký med.

Turecký med se velmi podobá španělskému turrón del Levante, zde známý jako “turecký med”, a připomíná prodavač, vyvolává nostalgii mezi adepty s přibývajícími roky.

“Naše babičky ho kupovaly na trzích. Tam byla spousta nostalgie. V materiálu, který se žvýká. Já nevím, proč se tomu říká tak, snad se podobá něčemu na Východní straně”, říká prodavačka.

Vysvětluje, že recept je založen na vaječném bílku, cukru a mandlích, a při vaření ztvrdne”. Musí to být velmi tvrdý. Nyní se také prodávají měkké druhy, ale není to samé “.

La patatas de mazapán ricas en caloríasDívka také upozorňuje na marcipánové brambory, skutečnou energetický bombu a plněné čokoládové bonbóny s alkoholem.

V Chocolate Prague se člověk může seznámit s historií tohoto produktu, i když v Praze ji řídí z obchodních důvodů, nikoli označení.

“Jeho jméno se týká jen toho, co prodáváme jen v Praze, ale výroba probíhá na Moravě, “vysvětluje specialista na čokoládu, což je, že kromě toho jde o zachování tradice, která začala v roce 1888, firma založená Janem Smidt z Teplic.

Vyrábějí hořké čokolády, nugátová vejce nebo medovou a bílou čokoládu, a také používají přísady jako jsou sušené švestky a brusinky.

“Naše vlajková loď jsou výrobky mandle v čokoládě, ale tady nerostou a kupujeme je v Kalifornii. Kupujeme belgický kakaový prášek, i když je původně z Ekvádoru”, dodává a zároveň nabízí sklenici rozpuštěné čokolády, což dostatečně navrací k vyrovnání se s teplotami pod bodem mrazu.

“Chocolate Prague je kvalitní, a říká se, že čím více hořká, že tím je zdravější,” dodává příjemný prodejce.

En la Plaza Vieja también se encuentran estampas de Praga

19. 12. 2014

Mluv o tom: