Čest, kamarádství a adrenalin se spojily proti obávanému středověkému boji

Momentos de la luchaJen málo sportů jako středověké boje vyvolávají svou zdánlivostí drama a násilí, tolik adrenalinu v těch, kteří to provádějí a v divákovi, a jen několik sportovních disciplín tvoří vazby mezi kamarádstvím a velkým smyslem pro čest.

Středověký boj se objevil sotva před čtvrt stoletím ve východní Evropě s historickou rekonstrukcí středověkých bitev, a později se stal sportem, v současné době spravované dvěma mezinárodními federacemi.

Je to disciplína kontaktní bojem a zbraněmi z období středověku a spojuje prvky různých bojových sportů, jako je zápas, kickbox, smíšených starých bojových umění, mezi ostatními.

“V České republice existuje jen asi padesát aktivních bojovníků, ale v Rusku je to stejně populární jako fotbal nebo hokej zde. Mají speciální výcvikové sály, takže Rusové jsou nejlepší na světě, spolu s Poláky a Ukrajinci “, řekla Češka Eva Gramusová.

Gramusová je jednou ze tří českých bojovníků, kteří se podíleli na šestém ročníku mistrovství světa “Bitvy národů”, který se konal v květnu v Praze za účasti 35 zemí, včetně Španělska, Argentiny a Mexika, a to bylo největší setkání svého druhu v krátké historii této soutěže.

Un deporte que es también para mujeres“Dívky praktikují tuto disciplínu od minulé sezóny a my jsme tady poprvé my tři. Se mnou jsou Pavla a Veronika, která má zlomený prst, ale přišla do arény bojovat. Je to statečná holka”, řekla Gramusová.

“Dělám to pro sport, mám ráda historii, ale kvůli technice, kterou studuji nemám čas věnovat se tomuto”, v akademických termínech, dodává mladá Pražačka.

Zdůrazňuje rovněž, že “tam je skvělá atmosféra, a když budete potřebovat pomoci rychle ji vám poskytnou. Tady nikdo dělá legraci z nikoho, dominuje “fair play”, a to je to, co se mi na tomto sportu líbí”.

Nikdo není lhostejný k této přehlídce, ale jsou diváci jenž intenzivněji experimentují se směsí vášní, jako je smutek, hněv a euforie při poslechu řinčení zbraní.

“Cvičení je to těžké, ale diváci to milují. Nemůžeš to nevidět a nebýt dojatý. A ještě k tomu naživo. Zvuk srážející se ocelí, to je naprosto ohromující, “říká rodák z Pontevedra José Martínez, 45 ti letý, který získal stříbrnou medaili v individuální duelu s kopím v posledním mistrovství světa v Malborku (Polsko).

el pontevedrés José Martínez, de 45 años, fue medalla de plata en duelo individual con arma de astaJsou to bojovníci, oblečeni v polstrovaných kostýmech z oceli o hmotnosti asi 30 kg, které dodávají koření výpravnosti, kde musíte porazit soupeře údery meči, halapartnami, palcáty.

“Může se to zdát násilné a dramatické, a naším úkolem je dělat to tak, aby to tak vypadalo, ale to se nestane násilnické. Musíme chránit bojovníky, aby to neskončilo zraněním a zajistit, že se jedná o spravedlivý boj s partnerem”, řekl Angličan Jon Parry, který na rok a půl je quarterback, jak se říká rozhodčímu u středověkého boje.

Přesto jsou sanitky a záchranné týmy neodmyslitelnou součástí děje, které obklopují tyto události, kde jsou časté odjezdy do nemocnice se zlomenými kostmi nebo kvůli hlubokým ranám.

Nicméně, “to, co se nám líbí je, že často máme rodiny a malé děti, a ti se dozvědí něco o sportu a o středověku, protože musí žít v historických táborech”, řekl Parry.

Dodává, že tento sport “možná mluví o cti a tak podobně. Čest být osobou důvěryhodnou, to je něco co některým dnes chybí “.

Un deporte no exento de riesgosCordobaň Marcel Bernal se zúčastnil jako bojovník, se svým synem Cristianem, v “Bitvě národů”, která se konala na Petříně v hlavním městě České republiky, vedle miniaturní repliky Eiffelovy věže.

“Můj syn začal cvičit historický šerm, ale my jsme chtěli něco více skutečného, ​​a začali přicházet na tyto šampionáty. Zpočátku jsme v domácí dílně vyráběli naše vlastní zbraně a pak jsme to vylepšovali”, vysvětlil.

Prostředí pomáhá znovuvytvoření středověkého života s vesnicemi, trhy, bojovnými místy a dobovými kostýmy, co v případě kompletní výbavy může stát asi 3000 eur.

“Předtím, než jsem dělala tento sport to bylo historické napodobování a dělám to dosud. A velmi jsem změnila pojetí toho, co je historie”, říká Argentinka, bojovnice Adriana Di Francesco, která je grafickým designerem.

A dodává: “Vždycky jsem měla ráda tu dobu. Když jsem byla mladší, byla jsem jako blázen ve škole, protože jsem měla ráda hrady, bojovníky “.

El campeón del mundo Sergei Ukolov da una "master class" al equipo de ArgentinaUznala, že Argentina nemá žádnou středověkou historii a že “je velmi obtížné získat informace,” a ona byla inspirována skandinávskými národy severní Evropy.

“Součástí hledání, a to nejen historické části, jsou i znovuobnovení technik. Naučit se šít opracování dráty, z kůže”, dodává Di Francesco, první žena ve sportu, a jenž spolu s jejím manželem pracuje a šetří celý rok, aby se mohli zúčastnit těchto událostí.

“Jsou lidé, kteří tráví jinak dovolené a my jsme se dali dohromady, abychom se mlátili s meči,” říká s úsměvem.

Navzdory tvrdosti, Di Francesco nevěří, že “přestane být ženou kvůli boji s mečem”, a také “po skončeném boji, když dorazíme do tábora, všichni se sejdou k jídlu a vyprávíme příběhy. Agresivní část je na hřišti. Venku jsme všichni přátelé”.

Kromě sportu, středověký boj může být obchodem nebo profesí, jako v případě polské bojovnice a podnikatelky Kamily Henkelman.

 Recuperando fuerzas tras la lucha“Je to druhý rok, co bojuji profesionálně. Je to téměř před deseti lety a moji přátelé mě vybrali pro zábavu a odtud do středověkého boje je krátká cesta”, říká.

Henkelman provozuje obchod ve své zemi, “Historicum”, kde dělá zbraně a oblečení, a také má společnost herců do středověkých děl.

“Ze středověku se učíme vztahy mezi lidmi, protože se zde velmi dobře známe, a za druhé je to fair play. Bojovala jsem s Tatianou (Guseva). Vím, že je mnohem lepší než já, ale můžeme hrát a já se můžu učit, nejen porazit mě a bít mě, “řekla.

“Musíme se starat o ostatní a pracovat bok po boku” dodala Polka.

VIDEO: Bitvy národů 2015

19. 06. 2015

Mluv o tom: