Španělští vědci v České republice ukazují nedostatky španělského modelu

Varios participantes del encuentro de científicos españoles en PragaJe jich asi čtyřicet. Jako mučedníků ze Sebaste. Většina pracuje v Akademii věd České republiky (AV). Není to špatné. Otázkou je, proč museli jít tak daleko. Pro mnohé je to jako zamrzlé jezero kam věnovali své životy, jako protagonisté tohoto příběhu římských vojáků.

Mnozí z těch čtyřiceti měli příležitost vidět se tváří v tvář na akci svolané velvyslancem Španělska v Praze. Schůzka, která jistě neměla jinou motivaci, než aby pocítili vřelost vlasti a udržení lidských vztahů.

Vždy se to vnímá lépe, když máte připravenou svačinu s láskou od María, manželky Dona Pedro Calvo-Sotelo. Pro mučednictví je to snesitelnější.

Kromě nich byli kolegové nebo protějšky českých center, stejně jako členové Senátu a Poslanecké sněmovny a zástupci Meziparlamentní skupiny přátelství mezi Českou republikou a Španělskem.

Oblasti, kde rozvíjejí svou práci, je výzkum v biologii, globální změny, biofyzika, botanika, experimentální medicína, onkologie, organická chemie, fyziologie, fyzika, fyzikální chemie, mikrobiologie a jaderná fyzika. Pracují zejména v Praze, Brně a Plzni.

Mezi nimi byla moje sousedka Haydee Inés Abela Hofbauer, dívka z Reus, jenž má českou matku a nyní se v rodné zemi věnuje dopadům změny klimatu na flóru.

Pedro Calvo-Sotelo, embajador en Praga (izda.) y Jiří Zlatuška, presidente de la Comisión de Ciencias de la Cámara de DiputadosBylo by nerozumné provést analýzu stavu výzkumu ve Španělsku, a potažmo univerzity a s jejími nedostatky. Ale to je, jak jsem nazval článek. Chci stroze vyjádřit některé myšlenky, které přivedly účastníky schůzky k hovoru.

Za prvé, na kterém Efe agentura vydá dlouhý článek věnovaný aplikací vyvinutých na magnetismu, to je jasné.

“To mě více otevírá svět”, řekl. “Já jsem vysvětlil svůj projekt. Chci růst se spoluprací,”, dodal fyzik Xavi Martí.

Pochopil jsem, že Praha vám otevře více svět, a umožní vám vytvořit projekt, který by ve Španělsku nemohl s “šílenstvím” v hledání nových aplikací, – velmi skvělých – mimochodem. Interdisciplinární týmy, které jsou ochotni spolupracovat s ním. Proč ve Španělsku nemohl?

“Ve Španělsku existuje síť zájmů, který neuznává přidanou hodnotu.” I když někdy ne v uvozovkách, přepsal jsem myšlenky, doslova, z toho, co jsem slyšel.

” Španělsku chybí společný cíl.” Že věda má své posvátné okruhy. Které jsou izolovány od zbytku společnosti. Neslouží k vytváření pracovních míst.

Abychom to shrnuli, napíšu nezapomenutelnou větu: “Doufám, že oznámení o konání Nejvyšší rady pro vědecký výzkum (CESIC). Jsem neviděl, “říká sarkasticky. To se odkazuje na malou dovednost šířit úspěchy. A tomu, že chybí zemi v této oblasti hrdost španělské vědy.

Na rozdíl od toho, v České republice jsou laboratoře, v nichž mohou dělat věci. “Tato společnost respektuje vědce. Platíte méně, ale je to čest. ” Jejich magnetické aplikace pro parkování byly v televizi. To je tak, z médií se šíří práce vědců.

Xavier Martí trabaja con sensores magnéticos en la Academia de Ciencias checa. “A podívejte se: moje tchýně z Litomyšle znala matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy”.

To je důvod, proč se potkávají tak daleko, i když někteří z nich také přišli z rodinných důvodů a mají českou krev, jako Inés Haydeé.

Ceremonie se zúčastnil zástupce španělské Nadace pro vědu a technologii (FECYT). Navrhl možnost partnerství těmto Španělům.

FECYT, jak mě vysvětlila jejich mluvčí, Nuria Molinero, je aktivní “hlavně v oblasti šíření vědy a nefinancuje výzkumné projekty” a upřesnila, že “financování z ministerstva hospodářství je přidělováno z Plánu státního vědeckého a technického výzkumu “.

Já nevím, jestli těchto čtyřicet mučedníků z České republiky jim pomáhá mnoho k jejich zveřejnění.

Pokud slouží pouze k výrobě papíru, tj. obsahu pro specializované časopisy, budou jen šťastné celulózky. To už je něco.

Ale bylo by to zajímavější, aby to sloužilo pro generování jednoho, nebo dvou, nebo tří, nebo dvaceti, nebo tisíce pracovních míst. Proč bránit výzkumu aby měl přímou sociální funkci a uzamknout ho v kruzích pro zasvěcené?

25. 02. 2016

Mluv o tom: