Laia Palau: “Jsme tým schopný soutěžit o stupně vítězů na olympijských hrách”

Laia Palau (dcha.) y Marta Xargay en el Puente de Carlos de PragaLaia Palau, rozehrávačka španělského basketbalového týmu, která hraje v USK Praha, vidí, že její tým má možnost dosáhnout na stupně vítězů na olympijských hrách v Rio de Janeiro, které navíc budou zlatým hřebem její kariéry v národním týmu.

Kdyby byli, v případě klasifikace, třetí na olympijských hrách v Barceloně, v 36 ti letech, což je v tomto úseku hájící barvy Španělska kde měří síly na olympijských hrách by měla ,,touhu to zopakovat“.

“Chci to zkusit znovu s jiným cílem tohoto roku. Touha soutěžit a snažit se propašovat na stupně vítězů, což by byl sen“, řekla v Praze.

“Nikdy jsme v minulosti nebyli víc než čtvrtí, ale v případě, že tým je dobrý a každý je fit, myslím, že máme tým na to, soutěžit o stupně vítězů,” řekla upřímně.

A dodala: “Doufám, že mé kolegyně se budou pro mě hodně snažit, abych mohla opustit reprezentaci v nejlepším okamžiku“.

Pokud tato veteránka bude potřetí v olympijských hrách, pro její kolegyni z USK Praha Marta Xargay budou první.

Inmortalizando el momento con un "selfie"Xargay sní o překonání olympijské kvalifikace v červnu, v němž nejdříve čelí Číně a Venezuele, a pak Bělorusku nebo Jižní Korei.

“Je to sen, ke kterému se jako první, což každý profesionální hráč chce dostat, a především nadšení a touha, aby si to dokázal,” řekla rodačka z Gerony o postupu do Ria.

Ale další mezinárodní setkání dvou hráčů je závěrečná fáze Euroligy, kde se USK Praha snaží obhajovat titul získaný v roce 2015 v hlavním městě České republiky.

Nyní se zopakuje v téměř stejném obsazení týmy, a jediným rozdílem je, že do konečné čtyrher vstoupila BC Nadezhda Orenburg, pilotovaný Anou Cruz, který sesadil ve čtvrtfinále Dynamo Kursk.

USK bude čelit dne 15. dubna první semifinále Jekatěrinburgu Alba Torrens a Sancho Lyttle, který byl finalistou v roce 2015 proti USK Praha.

“Více než předpokládané finále se opakuje schéma loňského roku. Myslím, že ani jeden se nechtěl setkat s Jekatěrinburgem v semifinále, protože pro mě je to nejlepší tým v Evropě, přinejmenším jako kalibr”, řekla Palau o tomto zápase.

Momento inolvidable cuando USK Praha ganó la euroliga 2015

Výhodou pro český tým je, že jej obnoví Američanka Candice Dupree, která se dostala po své operaci na ruce, připojil se lotyšský přední pivot Anete Steinberg a má srbskou Sonju Petrovic, vítězku posledního Eurobasketu, v plné formě.
.

Natalia Hejkova tým může vsadit na rotacích a silnou obranu, která dala takové dobré výsledky v posledních kvalifikacích na Final Four, zejména proti italské Familia Schio.

“Tajemství našeho týmu v tomto roce je obrana, přestože máme velmi dobré hráče v bodování. Myslím, že je to ta agresivita, když jsme ji schopni vtisknout tento rytmus, když máme dobrý pocit na hřišti”, řekla Palau.

Mladá Xargay, která přijela do Prahy na začátku sezóny, se cítí bezpečně ohledně závazku s Euroligou v závěrečné fázi, která nyní soutěží podruhé poté, co vyhrál před pěti lety s Perfumerías Avenida de Salamanca.

“I když jsme hráli více či méně Final Four, jsme strávili mnoho let hraje mnoho finále, a konec se nyní vždy velikost a víme, jak jednat. Je zřejmé, že hráči zažili vám dává mnohem větší jistotu”, řekla Xargay.

Jejich role byla spíše na české reprezentaci, který již oslavil vítězství v European Supercup.

De izda a dcha: Sonja Petrovič, Laia Palau, Jana Veselá, Kateřina Elhotová y Eva Vitečková

“V posledních zápasech jsme všechny udělaly krok vpřed, zejména my co, opouštíme střídačku a na semifinále Euroligy všechny budeme připraveny od 40 (minuty) na do 0″, řekla.

Vůči Eurobasket 2017, které se bude konat právě v České republice, Španělsko již splnilo svůj domácí úkol a bylo klasifikováno, ačkoliv tým finalistů již nebude počítat s podporou Palau.

“Existuje tu velká skupina lidí, a myslím, že bych mohla jít dál, pokud bych hrála dobře, ale v určitém okamžiku je to v pořádku, abych to ukončila. Je to 13 let s týmem, každé léto”, řekla Palau, aktivní výběrový hráč, jenž nashromáždila mnoho mezinárodních titulů.

“Kdybych se postavila do pozice “nikdy nechci přestat”, myslím, že bych to mohla dokázat, ale je dobré mít nastavené limity a pak bude pozdě, protože to je také součást života,” dodala.

Palau, která je velmi populární mezi českými fanoušky, uchovává naději moci se jinak zúčastnit příštího Eurobasket.

VIDEO: Palau: “Doufám, že mé kolegyně se budou hodně snažit, abych mohla zanechat výběr v nejlepším momentu”

“Není třeba hrát s národním týmem v Praze, ale jestli můžu přijít i jako divák, uvedla, přijdu do kouzelného města, které mě přivítávalo tolik let a moci vidět moje holky”, řekla.

“Chci, aby přišla, běžně oblečená po ulici, jako kdokoliv jiný. Ale ať je při nás”, dodala k tomu Xargay.

Palau by mohla prodloužit o další rok smlouvu s USK, ale i tak je jasné, že bude i nadále hrát Euroligu, protože netrpí nedostatkem sil.

21. 03. 2016

Mluv o tom: