“Bylo mi řečeno, že nejsem schopen, a jak mi řeknou toto…” uvedl ředitel ONCE z Vitoria

Ledesma: "La vista no es impedimento para hacer deporte de gran esfuerzo"Slepý běžec Rafael Ledesma dokončil v neděli Pražský maraton v čase 4h17: 21, mírně nad čtyři hodiny, jak si stanovili jako cíl.”Maratón je velmi náročná, ale zrak není překážkou při sportovním úsilí. Musíte se obklopit se dobrými přáteli, dobrými průvodci, “připustil rodák z Vitoria, 51 letý běžec.

Ledesma studoval Průmyslovou mechaniku a v 18 lech byl diagnostikován na progresivní slepotu, takže teď vidí jen 5 procent.

“Byl to velmi silný šok. Ale to vás posílilo po zbytek situací, jenž si neseme “,řekl.

Jeho láska k běhu maratón je poslední dobou, pět let poté co naznačili, že s jeho poškozením zraku by se nemohl vyrovnat s takovou náročnou zkouškou.

“Ty nejsi schopný a stejně když mi řeknou toto,…. postavím se čelem. Vždycky jsem měl hodně touhu překonávat“, říká ředitel ONCE v hlavním městě Alava.

Ledesma je pravidelným návštěvníkem historického závodu “Behobia-San Sebastián” na 20 kilometrů, který se uskutečnil sedm po sobě jdoucích let, ale pouze se rozhodl k účasti na maratonu před čtyřmi lety.

Rafael Ledesma (izda.) y Manuel Murga

Od té doby se zúčastnil této události čtyřikrát pouze v jednom roce, i přes zranění, které ho zastavilo, znovu pokračuje, a nyní se omezuje na jeden závod tohoto kalibru ročně.

Po dokončení 42.195 kilometrů pražském turné, Ledesma řekl, že “to byl nejtěžší maraton” z deseti které absolvoval.

Důvodem byly dlažební kostky a uvedené tramvajové tratě, a také horší příprava jeho průvodce, Manuela Murga.

“Manu mi odpadl od 22 kilometru, ale my jsme překročili cílovou čáru, aniž bychom museli jít; Došli jsme dobře nižším tempem, protože je mnoho kilometrů po dlažebních kostkách a mnoho kilometrů tratí. Měl jsem čtyři nebo pět skoro podvrtnutí, ale nic se nestalo, “řekl poté.

“Rafa je velmi silný, a někdy je třeba muset držet zpátky. Tím, jak uhýbáme lidem, zpomalujeme, a to mi pomáhá, “říká Murga.

Oba běží paralelně, spojený rukou, postoj, který je nepříjemný, pokud máte zůstat na celý maraton, ale je to něco, co mluví o jednotě.

El lazarillo Manuel Murga Saenz de OrmijanaJe to sjednocení lidí, kteří mají společnou důvěru, a kteří mají spojení osobní i při běhu. Dobrý průvodce bude předvídat jakékoliv překážky a bude varovat, aby ho někdo nepřekřížil”, řekl Ledesma.

Bask byl jedním ze tří slepých lidí, kteří se zúčastnili závodu, který nakonec vyhrál keňský Lawrence Cherono v čase 2h07: 24, a dokončil soutěž, které se zúčastnilo 10,099 lidí.

“Jsem zvyklý na hromadné závody. Tam je velmi slavný Behobia v San Sebastian kde je 35.000 lidí. To je samo o sobě lidský příliv”, řekl Ledesma.

Také běžel maratón v Barceloně v březnu, kde bylo 22.000 lidí, záplava lidí tvořící jeden proud, “jste v mnoha napětí, protože se tam více tlačí.

Ale po doběhu na Staroměstské náměstí v Praze, tam zůstaly jen dobré momenty k zapamatování.

“Měli jsme velmi zábavné anekdoty v závodě. Šlo to dobře, jsme trochu unavený, ale jsme nyní v pivnici cestou nahoru na hrad a těšíme z malé večeře s přáteli a z velmi chutného piva“, potvrdil.

Sportovec chtěl poděkovat za podporu neziskového sdružení “Montes Solidarita” z Vitoria, jehož cílem je, aby osoby se zdravotním postižením mohly zdolávat vrcholky hor.

Durante la entrevista en el Recinto Ferial de Holešovice

“Na Cruz Gorbea vystoupili lidé na invalidním vozíku, s Downovým syndromem, autismem, slepci. Bez tohoto partnerství bychom toho nedosáhli, “uvedl Ledesma. A dodal: “Tento sport je pro každého, jehož můžeme integrovat běžným způsobem do tohoto druhu aktivit”.

10. 05. 2016

Mluv o tom: