Mladí v Krakově pro mír a za opuštění zóny pohodlí

Hubo cerca de 40.000 peregrinos de EspañaMezi důvody cesty tisíce španělsky a portugalsky mluvících mladých do Krakova převažují prosby o “mír ve světě”, “přimknout se více k církvi”, “revoluce lásky” a další osobní radikálnější výzvy.

“Prvním důvodem, proč jsem tady je, abych se modlil za mír ve světě a aby se zlepšily věci v mé rodině. Je také důležité, abychom se modlili za kněžská povolání, aby jich v naší zemi bylo víc”, řekla Amali z peruánského města Guacho.

Tato starost o mír byla vyjádřena i Mexičankou Guadalupe Aranda, která čekala vedle Biskupského paláce, až se Francisco ukáže v okně, zvyk, který zpopularizoval Jan Pavel II., když šel pozdravit poutníky.

“Čekáme, až přijde papež. Jsme velmi rozrušení a šťastní. Přicházíme z daleka právě na toto setkání s ním, s mladými lidmi, se kterými sdílíme stejnou víru a máme tuto naději na lepší svět a učinit revoluci lásky”, poznamenala Aranda, která přijela z Guadalajara (Mexiko).

Marco, z Dominikánské republiky, zase řekl, že očekává, že tato masivní událost ve městě Krakow bude inspirací pro budování “míru”.

“Přišel jsem sdílet radost z Ježíše, Ježíše živého v každém z lidí. Myslím, že toto sjednocení všech křesťanů může přinést mír celému světu”, řekl mladík z Karibiku.

Den s jemným deštěm nebyl překážkou, aby se v těchto dnech na ulicích slavilo.

“Déšť nás osvěžuje, povzbuzuje nás, motivuje nás a i proti jakémukoliv počasí zde, tou nadějí, s tou chutí, touhou a radostí,” řekla Mexičanka Maria Elena Martin, z Ocotlán, Jalisco.

Kolumbijští mladí rovněž přijeli do polského města s nadějí, že mládež přispívá k budování lepšího světa.

“Přišli jsme z Cali, s motivací setkat se s papežem, vidět zde velmi krásné věci, být po boku všech poutníků a potvrdit, že mládí je budoucnost světa a ukázat, že existuje naděje pro kterou je třeba bojovat” řekla jedna z nich.

Také vlajky argentinské vlály na svazích kopce Wawelu, jehož katedrále je mausoleum mnoha polských králů a královen, a vytvořily se dlouhé fronty kvůli ostražitým policejním hlídkám.

“Přišel jsem poznat Krista a vidět argentinského papeže a současně poznat Evropu. Doufám, že budu lepší člověk a ještě mnohem více věcí”, vyjádřil se Santiago Machado, jenž přijel z Tucumán (Argentina).

Zprávy o rozmanitosti byly jednou z dalších věcí, které nejvíce upoutala pozornost na množství 350 000 mladých lidí během týdne, ještě než bude kulminovat před koncem tohoto setkání během víkendu, kdy se očekává příliv ve výši dvou milionů lidí.

“Je to úžasný zážitek být s lidmi z celého světa, každý by měl mít tuto zkušenost alespoň jednou,” řekla Portugalka z Lisabonu.

Její přítelkyně mluvila o “nové zkušenosti s Bohem, s různými kulturami” během této cesty do hlavního města Malopolska.

Nuno, z Braga, považuje za “příležitost poznat se trochu víc, dostat ven ze zóny pohodlí, které máme mnozí” a “příležitost k růstu ve víře.”

Eloy Farías, z Rio de Janeiro, vysvětlil, že sem přijel ve skupině 35 osob.

“Snažíme se o milost a novou spiritualitu. Zkusit hledat Boha všude, v každém detailu. Nedívat se k Bohu pouze v místech, kde ho chceme objevit, ale v malých věcech, “řekl rodák z Rio de Janeiro.

Jaime přijel z Madridu se svou školou, kterou vedou Legionáři Krista.

“Doufám, že se trochu více přiblížím ke katolické víře, spojit se více s církví, a být blíže mým kamarádům”, řekl Španěl.

Z diecéze Jaén (Španělsko) dorazila stovka lidí, “kteří si to chtějí užít”.

“Přivedlo nás sem na setkání s Kristem zejména to, že se chceme s ním setkat, zjistit, jaké je naše poslání, možná, kdo ví. Také setkání s dalšími mladými lidmi z celého světa a touha prožít to krásně”, řekl jeden mladý z Jaén.

VIDEO: Důvody příchodu do Krakova

Un grupo de Erbil, en el Kurdistán iraquí

Un grupo de Ucrania

Durante la vigilia del sábado

En el Campus de la Misericordia, a 20 km de Cracovia

01. 08. 2016

Mluv o tom: