Praha se vzdává poctu Karlu IV., kterému vděčí za slavný most a katedrálu

Durante la misa en la basílica menor de san Pedro y san Pablo de VysehradPraha tento víkend oslavila sedmisté výročí narození Karla IV., krále, který dal českému hlavnímu městu slavný most, Univerzitu Karlovu, katedrálu sv. Víta a další architektonické skvosty, jako je například hrad Karlštejn.

Přestože Češi ukončili monarchii v roce 1918, Karel IV. je jednou z nejpopulárnějších postav v zemi, a dokonce i před několika lety vyhrál v televizní soutěži “Největší postava české historie”, kde diváci mohli hlasovat pomocí SMS.

Průvod masek složený ze stovek lidí v dobových kostýmech doprovázel tuto sobotu a neděli po historickém centru Prahy Karla IV. (1316-1378) a jeho první manželku, Blanku z Valois, před tím než byli slavnostně korunováni dnes ve sv. Vítu, podle rituálu použitého 2. září 1347.

Typické trhy s ukázkami řemeslné práce, předení, keramika, krajky, železo, ševcovství, miniatury kodexů a dobová hudba, přiblížili návštěvníky do oněch časů.

“Tančili jsme jednu cantiga Alfonse X. Moudrého,” řekla Magda, slovenská historička, která je členkou folklorní skupiny Galthilion, jenž také hrála francouzské a české tance, a to především “saltarello”.

En la rotonda de san Martín

Nechyběly rytířské turnaje na Staroměstském náměstí, kde bylo umístěno 180 tun písku, protože to byla jedna z nejoblíbenějších zábav krále, při které utrpěl vážná zranění, jež zapříčinila jeho doživotní shrbenost.
V předvečer byla přehlídka na Vyšehradě, prvním sídle českých králů v Praze a při západu slunce vzrušující loučový průvod po okraji hradu, uspořádaný poprvé v historii.
Výkřiky “Sláva králi” se nesly po celé trase a byly demonstrací vlastenectví, které strhlo mnoho účastníků.
“Není to tak, že by se Češi náhle stali monarchisty, ale líbí se nám mnoho z těchto symbolů naší minulosti,” přiznala Šárka, která přišla s dcerou z dalekého města Turnova, aby byli svědky události.
“V každém případě ano, nám chybí takoví lidé,” řekla Češka s odkazem na oslavence a zároveň v kritickém tónu poukazovala na současného prezidenta a podnájemníka Pražského hradu, sociálního demokrata Miloše Zemana.

VIDEO: Praha si připomíná sedmisté výročí Karla IV.

Cualquier lugar vale tener una buena vista

En la llegada a Vysehrad

En la cohorte no faltaron las damas

20. 09. 2016

Mluv o tom: