Královské město Písek se přetváří na „Smart City“

Jaromír Gréger, gerente del TCPPísek byl dříve známý jako “Jihočeské Atény”, a nyní se toto královské město se snaží obnovit svůj lesk a znovuobjevit se jako “Smart City”.

Proto se chce opřít o své prestižní školy, dvě univerzity a evropské fondy, aby se mohlo stát atraktivním místem pro informatiky.

Starý kamenný most, nejstarší v zemi, je symbolem Písku a přes něj každý den přechází stovky mladých lidí, kteří udržují naživu tuto vzdělávací tradici, která věští budoucnost města.

Je tu také hrad, jenž je součástí městské památkové zóny, kde trávil dlouhé chvíle slavný středověký panovník Karel IV, a také vypovídá o “geniu loci” místa, které bylo na obchodní křižovatce a Zlaté stezce.

Nyní Písek, který měl v poslední době ekonomiku založenou na textilním průmyslu- jenž skončil krachem-, chce vsadit na internet s cílem zajistit svou udržitelnost.

“Nikdy jsem neakceptoval, že by Písek měl být pouze městem jezer, lesů a důchodců,” říká podnikatel Jaromír Grégr, strůjce Technologického centra Písek (TCP).

El puente gótico de Písek cruza el río Otava“Neumíme plánovat věci na dvacet let dopředu a rychlostí, jakou jde společnost a jak se rozvíjí IT, v posledních dvou letech se nacházíme na prahu největší revoluce IT v historii,” řekl Grégr.

Aby neujel vlak nových informačních technologií (IT) kolem “cloud“ e internetu, podnikatel Grégr vedl stavbu -v bývalých vojenských kasárnách- jednoho z prvních datových center České republiky.

Investice ve výši 530 milionů korun byla financována z 40% z evropských fondů, a už dva roky se zde nacházejí prestižní softwarové firmy, které využívají služeb výrobního procesu, ukládání a zabezpečení dat, jenž TCP poskytuje.

Jednalo se o coming-out projektu, který byl zahájen před sedmi lety, kdy začal tvořit tým lidí z regionu, který je schopen vyvinout vlastní primární technologii cloud, a který se v současné době skládá z 50 osob.

Ale pracovní příležitosti v tomto centru jsou mnohem vyšší.

“Máme kapacitu pro 300 až 1000 lidí,” řekl Čech.
Vysvětluje, že v cloud technologii není ve světě mnoho specialistů, jen pár desítek, takže neexistuje žádná alternativa, než lidi sami školit.

El Centro Tecnológico de Písek (TCP)Kromě toho nabídky pokročilých služeb klientům, systém umí vytápět tuto stavbu 8000 metrů čtverečních a recyklovat teplo, aby se snížili náklady na energii.

TCP spolupracuje s bavorskými vysokými školami a prestižní Johannes Kepler Universität Linz a hostí ve svém sídle Learning Center dálkového vzdělávání, ke kterým patří fakulty Jihočeské univerzity.

V současné době, Grégr a jeho TCP se mohou stát “platformou či prostorem pro výzkum, který se může podělit ve sféře komunální, akademické, podnikatelské a inovativní”.

Právě vstoupili do projektu ” Smart Cities and Communities lighthouse projects “, v rámci evropského programu Horizont 2020, s norským Trondheimem, belgickým Leuven a italským městem Padova, a doufají, že dosáhnou finanční ch prostředků ve výši 18 milionů eur, aby pokračovali v zavádění konceptu „Smart City”.

Tento program je nejlépe dotovaný z EU na podporu vědy a technologických inovací, a jeho cílem je vytvořit inteligentní budovy, inteligentní sítě a skladování energie, elektromobility a vývoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobily.

Tomáš Jungwirth, consultor científico de IGS RerearchGrégr chtěl nicméně bagatelizovat technologii v tomto procesu implementace inteligentního města.

“Pro mě to důležité není technologie, protože, jak řekl jeden slavný filozof, s technologií překonám všechny vzdálenosti, ale nikdy nevytvořím blízkost” potvrdil.

A, takže aby se nikdo nemýlil, dodává: “Technologie je podvozek a tou důležitou věcí “Smart City” jsou vztahy ve společnosti”.

Proto se domnívá, že západní společnost je může naučit mnoho věcí, “ale to co my se musíme naučit, je, že občané by měli mít zájem o své město a město musí si dělat starosti o své občany. To je poslání “Smart City”.

Tato myšlenka služby byla také zmíněna náměstkem primátora Josefem Knotem, který vidí optimisticky spojení mezi historií a moderní technologií. Pro něj jsou pilíře “Smart City” mobilita, energie a informačních systémy.

Plaza que acogerá el aparcamiento con los sensores de IGS ResearchCo se týče mobility, “cílem je poskytnout nová parkovací místa s daní z přidané hodnoty, se signalizačním systémem pro každého řidiče pro ověření volného místa”.

Španělská IGS Research se bude podílet na tomto projektu, který začíná na konci tohoto roku, poskytujíce svým senzorům “Spinwire”

Tyto “Spinwires” začlenit různé magnetické senzory Permalloy (magnetická slitina železa a niklu) v měkčené rezistentní trubici.

V oblasti energetiky, Písek očekává, že kromě řízení odpadních vod a s tím, že teplo vznikající při jeho zpracování s novými technologiemi nebudou muset účtovat občanům na za odběr tohoto typu vody.

S těmito novými energiemi budeme moci “generovat energii pro tento systém, aby systém byl soběstačný,” potvrdil Knot.

Má také zlepšení v logistice a efektivní sběr komunálního odpadu instalací senzorů echem v kontejnerech, jež varují, když poslat kamion.

U tak malého města, jako je Písek, jsou tyto úspory důležité, řekl starosta.

Estudiantes jóvenes cruzando el puenteProstředky pro maximalizaci úspor tohoto systému, Adam Skotnický, výkonný ředitel TCP, hájil také spojování úsilí s ostatními městy.

“Praha, Brno, Pardubice a Plzeň se pokusí o veliké věci, a to by bylo ideální, aby všechny tyto snahy se sešly, a úsporná opatření byla větší,” řekl.

“Čím vyšší je jednota, budou přesnější i data a vše bude efektivnější,” dodal Skotnický, který rovněž soudí, že v Písku vznikla důležitá komunita kolem pojmu “Smart City”, která přilákala téměř 200 specialistů na konferenci Citycon 2016.

 

23. 09. 2016

2 Comments to “Královské město Písek se přetváří na „Smart City“”

#1  Eduardo García napsal/a (23.09.2016 - 23:32)

Magnífico artículo Gustavo! En Pisek además dio muchos años clases de violín el celebre pedagogo Otakar Sevcik,compañero de estudios de Karel Halir. Los estudios técnicos para violín de Sevcik se estudian actualmenteen todo el mundo. Los niños pequeños en Pisek eran capaces de silbar las melodías de los más importantes conciertos para violin.

#2  Eduardo García napsal/a (23.09.2016 - 23:33)

Magnífico artículo Gustavo! En Pisek además dio muchos años clases de violín el celebre pedagogo Otakar Sevcik,compañero de estudios de Karel Halir. Los estudios técnicos para violín de Sevcik se estudian actualmente en todo el mundo. Los niños pequeños en Pisek eran capaces de silbar las melodías de los más importantes conciertos para violin.

Mluv o tom: