Ludovica Mosca dovršuje svůj “napůl šílený” projekt s klavírem, cembalem a varhanami

Petra Žďárská (izda.) y Ludovica Mosca durante la actuaciónLudovica Mosca, francouzsko-italská umělkyně žijící ve Španělsku a propagátorka barokního tance, nás opět potěšila opět svým triem Fandango, tentokrát v idylickém prostředí na úpatí Pražského hradu a řekla nám o dalším projektu s klavírem, cembalem a varhanami.
“Náš projekt ‘z poloviny šílený’, jak jej někteří nazývají, i když tomu tak není, protože jsem to dělala roky na konzervatoři v Barceloně, jde dobře. Právě zítra Petra (Žďárská) a já mu dáme “pum”, startovní výstřel, protože budeme hrát v Nové Pace jeden z koncertů s klavírem a cembalem. Má úspěch “, řekla předtím, než vykročila na jeviště.

A upřesnila: “Doufáme, že v průběhu roku 2017 budeme moci v Praze ukázat dobrou prezentaci své práce”.

Jednou ze součástí tria je cembalistka a varhanice Lucie Žáková, která žije ve Španělsku a je na mateřské dovolené.

Ludovica byla potěšena, že může účinkovat “doma”, v sídle Italského kulturního institutu, jenž byl původně domovem Italské kongregace, založené v době renesance, velmi aktivní v oblasti umění českého hlavního města.

La profesora de clave del conservatorio de Praga, Gíedré Lukšaite MrázkováDošlo k další podivné náhodě, a to, že se z nádvoří Institutu objevil pohled na horu Petřín završený replikou Eiffelovy věže v Paříži, kde se narodila Ludovica.

“Nevšimla jsem si, že by tu byla Eiffelova věž. Je to všechno dohromady, jaká radost “, řekla.

To způsobilo, že se cítila v sedmém nebi, i když akustika místa nebyla optimální, podle názoru jedné z hráčů tria, Petry Žďárské.

Ludovica, která je také profesorkou na klavír a kastaněty v Barceloně a koncertuje na těchto nástrojích, hrála zde v historickém koutě Prahy repertoár z děl G. Frescobaldiho, P. Bruna, D. Scarlattiho a L. Boccheriniho, stejně jako díla českých umělců J. A. Štěpána a J. Gemrota, a španěla A. Solera.

Umělce v triu Fandango doprovází cembalistky Giedre Lukšaité a Petra Žďárská, jenž nás společně potěšili krásným recitálem pro dvě cembala, kastaněty a tanec.

La clavecinista Petra ŽďárskáTaké hráli, podruhé, pro ně zkomponovanou partituru “Claveciñuela” Jiřím Gemrotem, ředitelem Orchestru Českého rozhlasu, který byl přítomen a sledoval interpretaci svého díla s emocemi.

Ludovica měla také slova díků všem, kteří dělají vše možné pro Fandango, jenž má také podporu Velvyslanectví Španělska v Praze.

“Úspěch či úspěch je nejenom pro lidi, kteří jsou na jevišti. Je to všechno okolo, tak mnoho neviditelné, pozitivní síly, aby všechno mohlo vzkvétat s láskou, rodit se a pokračovat”, sdělila.

A o spolupráci s českými umělci řekla, že je velmi stále “plodná”.

“Naše 1 + 1 + 1… + 1 je velmi plodné. Jeden z našich zakladatelů Lucie Žáková je šťastně na mateřské dovolené s Annou Magdalenou a je nám ctí spolupracovat s tou, jenž byla učitelkou obou, profesorkou Giedre Lukšaité “, vysvětlila.

Pro francouzsko- Italku, spolupráce s Litevkou “je neustálým potěšením a učením se”.

“Bylo skvělé hrát s nimi oběma, ale moci pracovat s Giedre, s takovou muzikantskou zralostí a moudrostí, je darem”, dodala.

VIDEO: Trio Fandango v Italském kulturním institutu

El compositor y director de la orquesta de Český Rozhlas, Jiří Gemrot,

El trío Fandango

27. 09. 2016

Mluv o tom: