Antonio byl „kněz plně oddaný sloužit komunitě“

 

El padre Juan Provecho presidió la misa en Santo TomásNáhlá smrt otce augustiniána Antonia Rivas, 49 let, faráře z kostela sv. Tomáše v Praze, nás všechny, kteří jsme ho znali, šokovala. Jeho ztráta ještě více bolí farníky, pro něž byl „knězem plně oddaným službě společenství.“

Zprávu o události jsem dostal prostřednictvím WhatsApp, z Diario Montañés poté, co tuto zprávu sdělil téhož dne 1. srpna, s obvyklou praxí označující iniciály oběti.

Dozvěděli jsme se, že kněz A.F.R.G. se utopil při vstupu do Santanderské zátoky při potápění.

Tento sport byl jednou z jeho velkých vášní a kdykoli kdy mohl několik letních dnů, trénoval se skupinou přátel z Palencia.

Ten den, tři minuty po vystoupání na povrch, si jeho kolegové všimli, že chybí otec Antonio a po pátrání ho objevili již bez života na mořském dně.

El recordatorio del padre Antonio

Hrubé údaje z Kantabrijských novin šlo snadno pospojovat a mí přátelé a José Luis Atienza a Luis Ochoa se postarali o rozšíření na sociálních sítích, jakmile se rozuzlily  obávané osudové následky o Antoniovi.

Z pitevní zprávy vyplývá, že měl problémy kvůli mechanické poruše na jedné z dýchacích trubic.

Stránky Ecclesia Digital v sobotu 5. srpna informují, že „pohřeb, kterého se zúčastnili představení generálního řádu, P. Alejandro Moral se třemi biskupy (Manuel Herrero z Palencia, Nicolas Castellanos, emeritní biskup z Palencia a Mariano Moreno, emeritní biskup z Cafayate, Argentina), se konaly v pohřebním ústavu v Palencii dne 3. srpna.“.

A také to, že „byl pohřben na hřbitově Panny Marie Andělské, obklopen láskou všech, kteří ho znali.“

V Praze v neděli dne 6. srpna, který se shoduje se svátkem Proměnění Krista na hoře Tábor, se sloužily mše za jeho věčný odpočinek v českém jazyce, španělštině a angličtině.

Las lágrimas formaron parte de la despedida del padre Antonio

„Zůstali jsme bez faráře, ale na prvním místě bez bratra, někoho, kdo vyvíjel úžasnou aktivitu“, povzdechl si Juan Provecho, jeden z řady kolegů otce Antonia, který sloužil mši ve španělštině.

„Uvidíme, jak budeme pokračovat. Byla to rána, to jsem si nedokázal představit ani v těch nejhorších snech, „dodal Provecho, pobývající v Praze stejnou dobu jako Antonio.

Otec Antonio by v září dovršil 20 let pobytu ve středoevropské zemi, kam se nabídl přijít k obnovení činnosti Řádu svatého Augustina, kterou uhasily rozmary bývalého komunistického režimu.

Obrovská účast na mších za jeho duši v Praze poukazuje na to, že práce augustiniánů se vrátila do normálu a jsou milovanou komunitou.

El padre Juan Provecho al inicio de la liturgia„Nikdy nepřišlo tolik lidí na mši v češtině. Kostel byl plný. A mnoho rodin přišlo ze školy“, uvedl Provecho.

Ve školce a základní škole v Praze-Kačerov, která má celkem téměř 200 studentů, byl otec Antonio pověřen vedením „skautů“ a v příštím roce měl učit španělsky.

Mnoho lidí dnes plakalo, když dnes dávali upřímnou soustrast, a i ti, kteří mají na starost čtení a zpěv, měli zadrhnutý hlas.

„Byl to kněz naprosto oddaný službě pro komunitu, vždy hledající jednotu, a to nejen skrze svátosti, ale také v pastorační práci,“ řekl na konci liturgie podnikatel z Konga Dieudonné Mubenzem Mosek.

El empresario congueño Dieudonné Mubenzem Mosek

Otec Antonio se narodil v roce 1968 v Barsinghausen (Německo), kde jeho rodiče byli imigranti, on Andalusian a ona z Palencia.

Tam se setkali a vydali se na životní pouť, která měla v chlapci zanechat hlubokou stopu.

Žil v Německu až do šesti let, protože jeho rodiče se rozhodli k návratu do Španělska, aby dostal vzdělání v Palencii, kde začal otec pracovat v automobilce FASA Renault.

V 18ti letech vstoupil Antonio do augustiniánského řádu, studoval německou filologii a v roce 1992 byl ve městě Burgos vysvěcen na kněze, v klášteře Santa Maria de La Vid.

Minulý rok 7. května oslavil 25 let kněžství, v emocionálním obřadu v hlavním městě České republiky, kterého se zúčastnili i jeho rodiče.

„Teď dělal doktorát v oboru překladatelství a myslel si, že ho dokončí tento rok,“ vzpomíná Provecho.

El confesionario donde se sentaba el padre Antonio

Přeložil tři knihy českého intelektuála Tomáše Halíka ( „Vzdáleným na blízku- Vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou“,„Paradoxy malé víry v postoptimistické době“ a „Noc zpovědníka“) a „Povídky malostranské“ českého spisovatele Jan Nerudy.
Kromě velkého přílivu lidí, jsem si dnes všiml, že jedna ze zpovědnic byla pokryta fialovým závojem a před ní byla svíčka. Bylo to místo, kde otec Antonio obvykle zpovídal.

Můj přítel Peter M. byl jedním z posledních kajícníků, kteří přišli loni v červenci, aby zde přijali svátost smíření u otce Antonia a dnes nevycházel z úžasu nad tím, koho ztratil.

Durante la consagración de la misa

Mi amigo Peter M. y su esposa Jana

Asistieron muchos alumnos del colegio de los agustinos de Praga

Muchos españoles residentes en Praga fueron a despedirse del padre Antonio

Momentos de la misa en castellano en Santo Tomás

El padre Antonio era un párroco muy querido

Hubo muchos niños y jóvenes en la despedida del padre Antonio

Durante la comunión

 

06. 08. 2017

5 Comments to “Antonio byl „kněz plně oddaný sloužit komunitě“”

#1  Jiřina napsal/a (08.08.2017 - 20:31)

El muerte del Antonio me siento como he fallecido tres personas: el PADRE – el sacerdote, el pastor bueno, el HERMANO agustino en nuestra comunidad y también – según su edad – el HIJO de mi alma. No puedo también olvidar nuestra cooperación en traducciones, cuando buscabamos precisión . Su muerto me duele inmenso.

Pero yo sé, que ahora él descansa en paz y que nos todos tenemos el intercesor nuevo en cielo.

#2  Maria de Jesus melo de Almeida napsal/a (09.08.2017 - 08:55)

Pois é

#3  Maria de Jesus melo de Almeida napsal/a (09.08.2017 - 08:56)

Pois é

#4  Gracia and Jens napsal/a (10.08.2017 - 04:48)

Gracia and I are blessed to have been part of this community with all of you sheparded by Antonio while living in Prague. He was such a mentor and friend to us all. We have fond menories of him and he lives forever within each of us. We know he is in place currently with our dear God, whom he served so selflessly and diligently for the sake of us all. Rest in peace.

Gracia and Jens

#5  Laura napsal/a (10.08.2017 - 10:05)

Antonio era una persona maravillosa. Ojalá alguien ahora se encargara de organizar y publicar lo que llevaba escrito de su tesis, ya sé que no estaba entera aún. Y que tenía que entregar un capítulo en breve. Así que mucho no habrá. A él le hubiera hecho mucha ilusión.

Mluv o tom: