Katalánsko. „Stát ve státě“, který se nevzdává myšlenky na samostatnost

Durante el Día de la Diada11. září si Katalánci každoročně připomínají jako den, kdy přišli ve válce o španělské dědictví v roce 1714 o nezávislost. Oslavy Dne Katalánska lokálně nazývaného La Diada jsou v posledních letech stále častěji spojovány se snahou o odtržení od Španělska.Katalánci jsou v této otázce dlouhodobě rozděleni. Centrální vláda v Madridu o osamostatnění jednoho z nejvýznamnějších regionů ale nechce slyšet.

Katalánsko patří mezi nejbohatší regiony Španělska. Díky Barceloně, letoviskům na pobřeží, ale i díky uměleckým odkazům, které po sobě zanechali slavní Katalánci, jako byl Salvador Dalí nebo Antoni Gaudí, je turisticky nejvyhledávanějším regionem v zemi.

Je zároveň sídlem stovek tisíc společností, od textilek, firem distribuujících zemní plyn a elektřinu po automobilky. V rámci Španělska má jako druhý největší region značný ekonomický význam. Na hrubém domácím produktu země se podílí téměř 20 procenty.

VIDEO: Španělský zpravodaj v Praze Gustavo Monge ke katalánským snahám o rozdělení

Mnozí Katalánci si ale stěžují, že jejich bohatý region doplácí na ty chudší. Madridu podle některých odvádí příliš mnoho na daních, aniž by se mu vracel odpovídající podíl ve vládních investicích. Je to proto jeden z argumentů těch, kteří usilují o samostatnost.

Už nyní se v podstatě jedná o stát ve státě. Španělsko má celkem 17 autonomních regionů a dvě provincie na pobřeží severní Afriky (města Ceuta a Melilla). Regiony mají svou vládu, parlament, vlastní vlajky i znaky.

V případě Katalánska patří mezi symboly regionu vlajka s pěti žlutými a čtyřmi červenými vodorovnými pruhy a znak jí podobný, doložený už k roku 1150. V parlamentu mají většinu separatisté.

Region má vlastní policii a jazyk. Katalánsky mluví asi deset milionů obyvatel na území 68 tisíc kilometrů čtverečních ve Španělsku, Andoře, Francii a na Sardinii.

Durante una manifestación independentista catalana

© Česká Televize, 2017

12. 09. 2017

Mluv o tom: